Pred leti so prav tako v koprodukciji z Mestnim gledališčem Ptuj na oder postavili Glattauerjev roman Proti severnemu vetru. Prenos v dramo - na oder jo je postavil režiser Alen Jelen - olajša sama forma dialoga, saj je po besedah dramaturginje predstave Marinke Poštrak dialog tudi osnova drame. Zato je predstavo lahko in hkrati težko postaviti na oder. Dramatizacijo je v obeh primerih opravil Glattauer, ki je spreten pisec in dober poznavalec gledališča, v sodelovanju s svojo dramaturginjo Ulrike Zemme.
V romanih se oba protagonista drug drugemu izpovedujeta in dogovarjata prek elektronske pošte. Na odru živita dve paralelni življenji vsak v svojem prostoru, ki se v predstavi Vsakih sedem valov sčasoma začneta prepletati.
Prek elektronske pošte se po naključju spoznata in razvijata svoj odnos, ki nezadržno prerašča meje virtualnega sveta in se hoče udejanjiti v resničnosti. Toda prav tu se pojavi težava. Ko jima zgolj elektronsko dopisovanje ni več dovolj in si ga želita prenesti v konkretno srečanje, se tako Emmi kot Leo ustrašita realnosti in srečanje propade.
V nadaljevanju z naslovom Vsakih sedem valov Glattauer svojima junakoma vendarle dopusti možnost, da se srečata tudi v realnem svetu. Vendar je prvo srečanje za oba travmatično, zato se raje spet zatečeta v dopisovanje po e-pošti. Ker pa je z vsakim elektronskim pismom tudi njuna želja po fizičnem stiku močnejša, se srečanja zgodijo še nekajkrat in postopoma zaljubljencema ni dovolj zgolj virtualni svet.
V predstavi, ki jo bodo v Kranju premierno uprizorili danes, 30. septembra pa bo na ogled v ptujskem gledališču, igrata Vesna Slapar in Rok Vihar k. g.
V Kranju bodo družbenokritični
Čeprav v Kranju sezono začenjajo z dramo, ki v brezupnem svetu odpira upanje, da so tudi srečni konci še vedno mogoči in da je mogoče iz iluzije preiti v resničnost, pa so drugi teksti sezone v skladu z njihovo usmeritvijo veliko bolj družbenokritični. Odpirajo teme, ki jih v današnjem trenutku in v našem prostoru še kako boleče občutimo in s katerimi se vsak dan soočamo. Tako bo še v septembru premiero doživela igra Pred upokojitvijo avstrijskega dramatika Thomasa Bernharda, ki v svojih delih neutrudno razkriva tabuteme nacizma in nerazrešenih travm v zvezi z nacistično preteklostjo in sedanjostjo v Avstriji, kar je tudi tema tega dramskega besedila. Do konca sezone bodo na oder postavili še Mali nočni kvartet Vinka Möderndorferja, Cankarjevo Lepo Vido ter Butnskalo Emila Filipčiča in Marka Derganca.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje