Na slovenskih odrih je v zadnjih letih vse več muzikalov, a uspešnice Moje pesmi, moje sanje, ki se je mnogim vtisnila v spomin po istoimenskem filmu, še ni bilo. Za slovensko praizvedbo sta moči združila delavnica Musike iz Radovljice in Prešernovo gledališče Kranj. Premieri sta danes v Radovljici in v nedeljo v Kranju, obakrat ob 20.00.
Uspeh na odrih in filmskih platnih
Moje pesmi, moje sanje so bile premierno uprizorjene leta 1959 na Broadwayu, doživele so kar 1.443 ponovitev in prejele več nagrad tony. Glasbo oziroma besedilo sta napisala Richard Rodgers in Oscar Hammerstein II. po libretu Howarda Lindseyja in Russla Crousa. Libreto temelji na prej omenjeni resnični zgodbi o redovnici, ki pride v družino von Trappovih.
Filmska upodobitev iz leta 1965 z Julie Andrews v glavni vlogi je osvojila pet oskarjev in dala enega najbolj prodajanih albumov s filmsko glasbo vseh časov.
Projekt profesionalcev, ljubiteljev in otrok
Zamisel za uprizoritev "družinskega" muzikala v Sloveniji se je porodila vodji delavnice Musike, Simoni Vodopivec Franko, znani po večletnem sodelovanju v humoristični skupini Moped show. Želela je, da bi slušatelji svoje znanje prikazali na odru in da bi se to zgodilo na Gorenjskem, je povedala na predstavitvi predstave. Povezala se je s kranjskim gledališčem in nastal je projekt, v katerega so se vključili tako profesionalci kot ljubitelji in otroci.
Roza: Broadway težji od Shakespearja
Besedila je prevedel Andrej Rozman -Roza, kar, kot je dejal, ni bilo najlažje, saj je pri petih pesmih zelo pomembno, kako sta melodija in beseda med seboj povezani, prepričan je celo, da je Broadway tehnično zahtevnejši kot Shakespeare.
Koreografinji Mojci Horvat pa se muzikal po plesni plati ni zdel izziv, saj v izvirniku sploh ni koreografiran, trši oreh so bili nastopajoči, saj nihče med njimi ni plesalec. Izziv ji je bila tudi glasba, ki je napisana pretežno v obliki valčka, ta pa je gibalno zelo omejen, zato je morala poiskati druge rešitve.
Veliko dogajanja na odru
Režijo je prevzel Matjaž Pograjc, ki pravi, da so ustvarili večno pravljico, ki prenaša sporočilo, da se človek mora bojevati. Narejena je na "njegov" način, je zelo hitra, veliko se dogaja. Po mnenju Marinke Poštrak, ki je skupaj z Amelio Kraigher opravila dramaturško delo, je režiser napravil klasičen, a po drugi strani tudi subverziven muzikal.
Skoraj 70 nastopajočih
Direktor Prešernovega gledališča Kranj Borut Veselko si ni predstavljal, da je muzikal tako zelo zahteven, a zdaj mu je jasno, zakaj se ga doslej ni nihče lotil. Toda kljub temu da so, kot pravi, v finančnem pogledu na robu živčnega zloma, je nastal "lep" projekt, ki z vsemi alternacijami združuje skoraj 70 nastopajočih.
Poleg Veselka in Vodopivčeve so si vloge razdelili Vesna Pernarčič Žunič, Danijel Malalan, Nives Mikulin, Nuška Drašček, Asja Kahrimanović, Lara Jankovič, Branko Jordan, Vesna Slapar, Igor Štamulak, Pavel Rakovec in drugi. Ob kopici otrok, ki so jih izbrali na avdiciji, v predstavi sodelujejo tudi glasbeniki Joži Šalej, Blaž Trček, Blaž Celarec in Marko Gregorič. Kostume je izdelal Boris Arivuković - Emigrant, scenografijo je pripravil tandem Estrihi & Ometi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje