Nagrajenec ima, kot beremo v utemeljitvi, "moč, da nas, gledalce, s svojo intenzivnostjo privede v situacijo, ko tudi sami ugledamo svoje in skupno temno brezno".
Prešernovo gledališče Kranj v sodelovanju z Gorenjskim glasom in Mestno občino Kranj od leta 2017 podeljuje nagrado julija, poimenovano po muzi pesnika Franceta Prešerna, namenjena pa je članu igralskega ansambla, ki je v pretekli sezoni s svojo stvaritvijo najbolj prepričal gledalce in žirijo.
V sezoni 2022/2023 jo prejme igralec Aljoša Ternovšek za vlogo Petra v predstavi Deževen dan v Gurlitschu Milana Ramšaka Markovića in v režiji Sebastijana Horvata (koprodukcija Prešernovega gledališča Kranj in Mestnega gledališča Ptuj).
Gledalci so po vsaki uprizoritvi glasovali za najboljšo igralsko stvaritev, za nagrado sezone 2022/2023 pa so se potegovali igralci v predstavah Vse zastonj! Vse zastonj! Daria Foja, Zaprta študija. "New Constructive Ethics" Ivana Viripajeva, Da me je strah? Maruše Krese in Deževen dan v Gurlitschu Milana Ramšaka Markovića.
Žirija v zasedbi dramaturginje Vilma Štritof (predsednica), novinarja Gorenjskega glasu Igorja Kavčiča in predstavnice gledalcev Barbare Logar je v utemeljitvi nagrade zapisala: “V uprizoritvi s statičnim začetnim pogledom se vizura s filmsko hitrostjo vse intenzivneje menjava, Peter pa pada vse globlje, dokler domnevno ne ubije človeka. Vendar ni nič gotovo: morda je Gurlitsch le v njem in v resnici ne obstaja. Aljoša Ternovšek je nosilno vlogo Petra do potankosti razvil od samozavestnega intelektualca do človeka, ki mu je vse ušlo iz rok, saj postane razvalina in niti samemu sebi ne zaupa več. Njegova igra ima moč, da nas, gledalce, s svojo intenzivnostjo privede v situacijo, ko tudi sami ugledamo svoje in skupno temno brezno.”
Od lepega do deževnega (popol)dneva
Aljoša Ternovšek se rodil v Mariboru, po končani srednji šoli pa se je vpisal na Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani in jo tudi uspešno zaključil. Prvo zaposlitev je našel v Mestnem gledališču ljubljanskem, v sezoni 2004/05 pa je postal član Mestnega gledališča Ptuj. V oddaji Tistega lepega popoldneva je igral Dušana Vaupotiča - Duleta, o katerem je bil leta 2002 posnet film z naslovom Kleščar. Član igralskega ansambla PG-ja Kranj je od leta 2011, za svoje delo pa je prejel številne nagrade, med drugim priznanje Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) Slovenije in Borštnikovo nagrado za igro leta 2018, posebno nagrado strokovne žirije ter nagrado okrogle mize kritikov leta 2021 ter nagrado žlahtna komedija po izboru strokovne žirije leta 2023.
Žalovanje za tistim, česar nikoli nismo imeli
Zgodba govori o Petru in Ingrid, poročenem paru iz predmestja Celovca, ki ju ob svetovnih krizah, kot so podnebne spremembe, nova vojna v Evropi in povečana družbena neenakost, najbolj skrbijo neuspeli poskusi, da bi dobila otroka. Predstava se začne v trenutku, ko par ugotovi, da je iz njunega doma izginila draga ogrlica, nekdaj last Ingridine pratete, znane avstrijske povojne feministične avtorice. Peter se na lovu za tatom odpravi na stran Celovca, ki mu je bila to tedaj neznana.
Predstava, zasnovana po besedilu večkrat nagrajenega dramatika Milana Ramšaka Markovića, z opisovanjem krize identitete evropskega srednjega razreda spregovori o dvojnem značaju travm, ki jih povzroča izguba. “Se je bolj pomembno soočiti s samim občutkom izgube ali dejstvom, da tega, za čimer žalujemo, nikoli nismo zares imeli?” se sprašujejo v opisu predstave.
Poleg Aljoše Ternovška, ki upodablja Petra, v predstavi še nastopajo Vesna Pernarčič, Živa Selan, Borut Veselko, Darja Reichman, Vesna Slapar, Miha Rodman, Blaž Setnikar in Miha Nemec.
Aljoši Ternovšku bodo nagrado slovesno podelili v Prešernovem gledališču, in sicer 20. septembra 2023 po prvi premieri sezone, uprizoritvi avtorskega projekta Zadnji Hamlet v režiji Lee Kukovičič.