Javna zavoda SNG Drama Ljubljana in Cankarjev dom sta že oktobra sporočila, da so z repertoarja »zaradi neuspešnega pridobivanja avtorskih pravic za scenarij Ples vampirjev in težav pri pridobivanju ustreznega nadomestnega besedila«, odpovedali predstavo Vampirji, ki naj bi jo po romanu Drakula irskega pisatelja Brama Stokerja režiral Diego de Brea. Načrtovana koprodukcija med SNG Drama Ljubljana, Cankarjevim domom in Evropsko prestolnico kulture Maribor 2012 naj bi premiero doživela decembra ali januarja. Obsežen gledališki projekt, sprva koprodukcija med ljubljansko Dramo in Cankarjevim domom, ki ga je pozneje pod okrilje sprejel tudi EPK, kjer naj bi bil odigran marca, je bil ocenjen na več kot 200 tisoč evrov, samo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma pa so računali na od 15 do 20 ponovitev Vampirjev.
Vzpon čikaškega gangsterja kot alegorija Hitlerja
Namesto Vampirjev bodo v Drami v koprodukciji s Cankarjevim domom in EPK-jem Maribor na oder postavili igro Ustavljivi vzpon Artura Uia Bertolta Brechta v režiji Eduarda Milerja. Satirična alegorija vzpona Adolfa Hitlerja je napisana kot kronika (po vzoru Shakespearovih kraljevskih iger) vzpona tipičnega gangsterja iz Chicaga 30. let preteklega stoletja, ki prevzame oblast nad prodajalci, v karikaturno in groteskno prikazanem svetu poslovnežev in gangsterjev pa zlahka prepoznamo osebe iz Hitlerjeve neposredne bližine.
V času nastanka karikirano svarilo, danes vsakdanja realnost
Brecht je igro Ustavljivi vzpon Artura Uia napisal v treh tednih leta 1941 z didaktičnimi nameni, da bi ameriškemu občinstvu predstavil jasno vzročno-posledično analizo dogajanja zadnjega desetletja v Nemčiji in opozoril na dejstvo, da je Hitler doživel enostaven, hiter in povsem zaustavljiv vzpon, ki so ga omogočile lastnosti kapitalizma, psihološki mehanizmi naroda, soočenega z ogroženo eksistenco in koruptivne metode akumulacije moči, so sporočili iz ljubljanske Drame.
Kar je bilo v Brechtovem času alegorična, poenostavljena in groteskna slika avanture, ki se je v pohodu na moč in dobiček skupaj lotita mafija in oblast, danes deluje popolnoma stvarno, so še zapisali o predstavi. "Liki, ki jih je Brecht, v želji, da bi bila metafora jasnejša, spremenil v karikature, govorijo stavke iz današnjih časopisov."
Na novo odkrita aktualnost
Igra je bila napisana za ameriško občinstvo, ki naj bi ga opozorila o logiki vzpona nacionalsocializma, a je bila uprizorjena šele leta 1958, po Brechtovi smrti. Na slovenskem je bila do zdaj uprizorjena samo enkrat, v SNG Maribor že pred nekaj desetletji. Ob na novo odkriti aktualnosti jo v zadnjih nekaj letih igrajo v številnih gledališčih po vsej Evropi. Letos poleti je igro v poletnem gledališču Ulysses na Brionih postavila režiserka Lenka Udovički.
V slovenščino jo je prevedel Marijan Kramberger, pod adaptacijo drame in dramaturgijo pa se podpisuje Žanina Mirčevska. V vlogi Artura Uia bo nastopil Jurij Zrnec. Premiera predstave bo 20. januarja v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje