V koprodukcijski uprizoritvi Anton Podbevšek Teatra in Cankarjevega doma Kafkovo pismo predstavijo moški glas (Gregor Čušin), ženski glas (Barbara Ribnikar) in pianist (Primož Hladnik).
Zdaj že znamenito pismo se je ohranilo v zapuščini in bilo prvič objavljeno šele leta 1952. Kafka v njem v subtilni literarni maniri problematizira svoj kompleksni in zapleteni odnos z očetom in do zadnjih podrobnosti razčleni svoje ponesrečeno razmerje z njim.
Kafka v pismu izvede freudovski dokazni analitični postopek o premoči očeta, ki je naddoločilo Franza v njegovem formiranju in subjektiviranju, in enako kot avtorja. Zadnje dokazuje stavek: "Moje pisanje se je ukvarjalo s Teboj, v njem sem tožil samo o tem, o čemer nisem mogel tožiti na Tvojih prsih," piše v opisu predstave na spletni strani Ljubljana festivala.
Pisatelj, ki je pisal v slikah, ne v pojmih
V pismu se razpre taktilni svet kafkovskih metafor, denimo o soncu, stopnicah, zemljevidu, strehi, ječi, saj je Kafka, kot je nekoč dejal njegov prijatelj Max Brod, pisal v slikah, ne v pojmih. Inscenacija torej izhaja iz refleksije osnovnega in primarnega Kafkovega razmerja z očetom, iz analitike odtenkov in uvidov v moč očetovskega nadjaza. Obenem artikulira dialoškost samega pisma, še zlasti iz njunega razmerja v odnosu do izbire poklica, judovstva, pisanja in poroke, v kateri je Kafka videl možnosti emancipacijskega sredstva. "Gledališkost pisma je v spregi analitike in narativa, ki ga vsi trije protagonisti na sceni dvojega iščejo v odtenkih tega izjemnega avtobiografskega dela," še piše v opisu predstave.
Predstava je avtorski projekt Barbare Ribnikar, Čušina, glasbenika Saše Vollmaierja in produkcijske ekipe Anton Podbevšek Teatra. Kafkovo besedilo je prevedel Jože Udovič, za glasbo je poskrbel duo Silence. Oblikovalca videa sta Iztok H. Šuc in Gašper Vovk, kostumografinja je Nataša Recer.
Češko-avstrijski pisatelj judovskega rodu Franz Kafka (1883–1924) je eden najpomembnejših avtorjev in pripovednikov v nemški književnosti 20. stoletja. Veliko njegovih del je ostalo nedokončanih, kljub pisateljevi želji, da se jih uniči, pa jih je objavil njegov prijatelj Max Brod, prav tako pisatelj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje