Na plesnem performansu z začetkom ob 20. uri, ki ga bodo uprizorili Gyula Cserepes, Tamás Tuza, Luke Thomas Dunne in Ana Štefanec, so si člani pred spremembami v skupini zastavili izziv, da se "ponastavijo": razdelajo, analizirajo, razdrobijo in znova sestavijo svoj plesni izraz.
Cserepes nazaj k ljudski prvinskosti
Ansambel EnKnapGroup (EKG) bo namreč kmalu začel delovati v drugačni zasedbi - na mednarodni avdiciji marca sta bila izbrana nova člana EKG-ja, švedska plesalka Ida Hellstein in madžarski plesalec Bence Mezei, konec aprila pa bo skupino zapustil Gyula Cserepes. V aprilu pa bo skupina začela ustvarjati tudi nov projekt z umetniškim vodjo skupine, koreografom Iztokom Kovačem. Na performansu CTRL-ART-DEL gre tudi za preučevanje, kako člani ansambla vidijo same sebe in svoj umetniški izraz ter odkrivanje in odpiranje glasov posameznikov. Člani EKG-ja pri tem projektu niso le njegovi avtorji, ampak tudi producenti, odgovorni za organizacijo in izvedbo projekta.
Gyula Cserepes se je po sedmih letih delovanja na področju sodobnega plesa in gledališča v predstavi Prvinsko vrnil k svojim koreninam, ki so vključevale šest let ukvarjanja z ljudskimi plesi, ter preučeval uporabo njihovih elementov v performativnih umetnostih. Madžar Tamás Tuza, ki je član EKG-ja od januarja 2010, bo v projektu Motionpicture / Gibljiva slika, delu v nastajanju, analiziral pretekle izkušnje z ansamblom.
Pisanja v gibu in zvoku
Luke Thomas Dunne, diplomant Labanove šole v Londonu, kjer je diplomiral iz različnih oblik gledališkega plesa, je svoj Tok misli razložil z besedami: "Pogosto pišem, sam zase, spontano in običajno tedaj, ko se me nekaj ali nekdo dotakne. Temu pravim ’pisanja’. V svoji raziskavi sem ta pisanja skušal uskladiti s svojim gibom in zvokom (Woo-D), vse pod načelom improvizacije, pod načelom toka misli."
Edina Slovenka v EKG-ju, Ana Štefanec, se v predstavi Tvoja zgodba poigrava s prehodi iz plusa v minus, z drugačnimi izhodišči na dveh bregovih in s tem, kako ena sama podrobnost lahko spremeni celoten kontekst in s tem gledalčevo zaznavanje. Ana Štefanec je plesno šolanje začela v Plesnem forumu Celje, nadaljevala pa ga je v Ljubljani na srednji šoli za sodobni ples. Prejela je številne nagrade za koreografije in ples, med drugim tudi drugo nagrado za plesno miniaturo Antigona na Mednarodnem tekmovanju mladih koreografov 2002 v Burghausnu (Avstrija). Ustvarjalka skupine EnKnapGroup je postala leta 2007.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje