Branko Potočan v sodobnoplesni predstavi Na stežaj zaprta vrata načenja družbena razmerja 21. stoletja, ki so po mnenju ustvarjalcev prešla meje "normalnosti". Vprašanje, ki si ga ob tem zastavljajo, pa je, ali lahko kljub temu najdemo način za skupno življenje, cilj, predvsem pa, ali si to sploh želimo. V iskanju skupnega jedra se predstava osredotoča tudi na ekstreme časa, v katerem živimo, to je časa nenehnih kriz, ki posamezniku samozaščitniško narekujejo beg oz. umik v imenu varnosti, kar pa posledično prinaša občutke osamljenosti, izoliranosti in nemoči.
Vse te spremembe zahtevajo omejitve in prilagoditve, ki kličejo po novih ureditvah. Prihodnost je v samoorganiziranju v različne načine sobivanja, avtonomne cone in komune. Predstava Na stežaj zaprta vrata tako izhaja iz umika v začasne prostore, obenem pa vzpostavlja niz mogočih predlogov in načinov, kako ob različnih fizičnih omejitvah vseeno dosegati občutja svobode.
"Tako ob krizi z begunci ali koronavirusu smo bili potisnjeni v neke prostore, v katerih si najdemo svoj drugi ali začasni dom," je o premisi predstave spregovoril režiser Branko Potočan. "Po eni strani samotnost in umik v samoto, po drugi strani pa na stežaj odprta in zaprta za vse ljudi, ki so željni družbe in socializacije. Na stežaj zaprta vrata so vedno dobrodošlica za naključne obiskovalce gledališča," je še dodal.
Igra z naslovom namiguje tudi na delo Za zaprtimi vrati francoskega pisatelja, dramatika in filozofa Jeana Paula Sartra, čigar temeljno vodilo je, da smo "peklensko obsojeni med seboj". Predstava tako ponuja scenarij postapokaliptičnega interjerja in eksterjerja zunaj odra, na katerem sobiva entiteta somišljenikov, odmaknjenih od zunanjega sveta. Ob tem navidezno in dejansko preizkušajo prestopanje meja in se soočajo z omejitvami skozi različne umetniške oblike, so še zapisali njeni ustvarjalci.
Potovanje skozi scenarije in prostore
Potočan je s svojimi uprizoritvami reden gost Cankarjevega doma, ki je po njegovih besedah zaradi raznolikih izvajalskih prostorov izjemno primeren za njegove predstave. To so izkoristili tudi v delu Na stežaj zaprta vrata, kjer so občinstvo povabili tudi v druge prostore in ga s tem popeljali tudi na ogled njihovega začasnega doma, v katerem so sobe razmetane po širšem območju hiše in njenih prostorov. "Tako da je treba potovati vmes po hodnikih, napol z dvigalom, po stopnicah v neki drug prostor. Je popotne narave, da mora občinstvo prehoditi določeno pot od enega dogodka do drugega, vsak od njih pa ima svojo prepoznavnost," je še povedal Potočan.
Dramaturginja predstave je Andreja Kopač, nastala pa je v produkciji zavoda Vitkar. Predstavo bo izvedla skupina, v kateri so še Anamaria Bagarić, Jana Menger, Tajda Podobnik, Tini Rozman in Veronika Valdés. Pod glasbo se podpisuje in jo izvaja Goran Završnik, zvok je oblikoval Blaž Flerin, svetlobo pa Gregor Kuhar.
Ponovitve predstave si bo v dvorani Duše Počkaj mogoče ogledati v petek, soboto in nedeljo ob 20. uri.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje