Nastopu Dotik t-rajanja bo povezal vse generacije Folklorne skupine Tine Rožanc. Foto: Cankarjev dom
Nastopu Dotik t-rajanja bo povezal vse generacije Folklorne skupine Tine Rožanc. Foto: Cankarjev dom
Folklorna skupina Tine Rožanc
Folklorna skupina Tine Rožanc že desetletja predstavlja slovensko ljudsko izročilo. Foto: Cankarjev dom

Z nastopom Dotik t-rajanja so se predstavili člani, veterani in podmladek folklorne skupine. Večer je bil poleg jubileja skupine namenjen tudi poklonu ob 60-letnici folklornega delovanja pedagoga Bruna Ravnikarja.

Program sestavlja izročilo vseh večjih slovenskih folklornih območij - štajerske, belokranjske, prekmurske, bloške, koroške in osrednjeslovenske. Izbor pesmi in plesov pa so razvrstili tako, da bosta na odru hkrati vsaj dve starostni skupini, pri tem pa spontano prihaja do predaje izročila starejših mlajšim.

Da je bilo praznovanje visokih jubilejev takšno, kot se spodobi, so plesalcem pomagali tudi gostje večera - zasedba Jararaja, članice ženskega pevskega zbora Sestre Trobec-Žagar, skupina Volk Folk in otroška folklorna skupina Domžale.

Iz različnih slovenskih pokrajin
Folklorna skupina Tine Rožanc, ki je začela delovati leta 1949, se predstavlja s plesi različnih slovenskih pokrajin, saj želi na ta način celovito predstaviti ljudsko izročilo. Pomembno vlogo pri delovanju skupine je imel tudi Bruno Ravnikar s svojim bogatim strokovnim znanjem.

V vseh teh desetletjih se je skupina Tine Rožanc uveljavila kot ena pomembnejših slovenskih folklornih skupin, ki narodno izročilo predstavlja tako po Sloveniji kot zunaj nje. "Kako naključna združba postane velika razširjena družina, lahko pove vsak, ki je skozi ples ne samo lovil korak s časom, temveč ujel ritem trajanja. Prav tisto vmes, to ravnovesje med dotiki in objemi, med razdaljo in bližino, gibanjem in mirovanjem, z eno besedo ples, nam omogoča, da si postanemo bližji in ostanemo bližnji," so prepričani folkloristi.

M. K.