Podoba gledališča po drugi svetovni vojni. Foto:
Podoba gledališča po drugi svetovni vojni. Foto:
Središče Dublina.
Sto let gledališke tradicije ni zagotovilo za njeno ohranitev. Foto: EPA

Za gledališčem, ki sta ga pred sto leti ustanovila pesnik William Butler Yeats in dama Augusta Gregory, je katastrofalno leto, v katerem so 'pridelali' skoraj milijon evrov izgube. To pomeni, da je gledališča zašlo krepko v rdeče številke, saj njihova izguba trenutno znaša 3,4 milijona evrov.

Delovanje gledališča je preučilo neodvisno podjetje, ki se ukvarja s finančnim svetovanjem, in krivdo zvalilo na vodstvo gledališča, ki je še nedavno veljalo za kulturni ponos Irske.

Neuspela stota obletnica
Pretekla sezona je bila zamišljena kot dolga proslava stote obletnice gledališča, vendar pa je postala eden največjih fiaskov v zgodovini irskih gledališč. Prodaja vstopnic je bila izredno majhna, postavitve na odru Abbeyja po mnenju strokovnjakov ne dovolj privlačne, krona neuspeha pa je bila izredno draga postavitev triurne melodrame Shaughraun. To so v upanju, da bodo tako zbrali nekaj denarja, poslali tudi na znameniti West End, kjer pa je doživela velik polom in po dveh tednih so se igralci vrnili na Irsko.

Kljub vsemu pa se v omenjeni sezoni gledališče lahko pohvali s tem, da je organiziralo gostovanje Slovenskega mladinskega gledališča, ki je dublinskemu občinstvu predstavilo Sen kresne noči v režiji, kostumografiji in na sceni Vita Tauferja.

Ni jih uničil niti požar ... jih bo nespretno vodstvo?
Gledališče Abbey je irsko državno gledališče, svoja vrata pa je prvič odprlo 27. decembra 1904. Prvotna stavba je bila sicer uničena v požaru leta 1951, vendar pa so na njenem mestu zgradili sodobno gledališče, ki je postalo znano predvsem kot prizorišče za krstne izvedbe gledaliških iger. V zgodnjem obdobju svojega obstoja so gledališče povezovali predvsem s pisatelji t. i. keltskega preporoda, nato pa se je oder gledališča Abbey razvil v 'valilnico' priznanih irskih dramatikov.