Je navdih za glasbo v peklu Frisina našel pri Lordijih? Foto: EPA
Je navdih za glasbo v peklu Frisina našel pri Lordijih? Foto: EPA
Marco Frisina
Marco Frisina je napisal glasbo že za številne televizijske oddaje in religiozna dela.

V njej naj bi nastopalo 200 glasbenikov in plesalcev, ki bodo začeli vaditi v naslednjih tednih. Razkošna postavitev, ki bo postavljena na ogromnem odru, dopolnjevalo pa jo bo šest projektorjev, naj bi bila postavljena tako, da bi jo bilo mogoče seliti po Evropi. Premiera naj bi bila v Vatikanu, za kar so Sveti sedež ustvarjalci že zaprosili, nanjo pa so povabili tudi papeža Benedikta XVI.

Rock najbolje ustvarja peklensko ozračje
Frisina je opero sestavil iz različnih glasbenih zvrsti, ki se razlikujejo glede na kraj dogajanja. Po nebesih se bo razlegala klasična glasba, v vicah bo mogoče slišati psalme, v peklu pa bodo doneli rock, punk in rave. Frisina je ob tem poudaril, da ne gre za vrednostne sodbe, le da bodo nasilni in uporniški zvoki rocka najbolje ustvarili peklensko ozračje.

Večina verzov iz Božanske komedije
V sodobni operi, pravi kakofoniji različnih zvokov, bo večina verzov vzetih iz Dantejeve pesnitve, ki velja za eno prvih in klasičnih del italijanske književnosti. Dantejevi opisi pekla, vic in nebes, kjer išče Beatrice, so navdihnili tudi plesne prizore v operi, prav tako iz Božanska komedija izvira navdih za podobe, ki jih bodo na oder pošiljali projektorji, je pojasnil Frisina.

Beatrice se bo sprehajala ob zvokih klasične glasbe
Božansko komedijo, ki velja za zadnje veliko delo srednjega veka in hkrati prvo delo renesanse, je Dante Alighieri napisal med letoma 1308 in 1321, ko je tudi umrl. Delo je razdeljeno na tri dele, po katerih potuje Dante. Največjo grozo doživlja v peklu, razdeljenem na devet krogov, v katerih trpijo neskesani grešniki. V vicah živijo grešniki, ki svoje grehe obžalujejo, po nebesih pa se sprehajajo nedolžne duše; prav v nebesih Dante, ki ga skozi vice in pekel vodi pesnik Virgil, tudi najde Beatrice.