Somrak bogov, predstava Slovenskega mladinskega gledališča, je ena izmed šestih produkcij na sporedu Festivala svetovnega gledališča. Foto: Žiga Koritnik/SMG
Somrak bogov, predstava Slovenskega mladinskega gledališča, je ena izmed šestih produkcij na sporedu Festivala svetovnega gledališča. Foto: Žiga Koritnik/SMG
Schaubühne am Lehniner Platz: Smrt trgovskega potnika
Zagrebško gledališko sezono odpira drama Arthurja Millerja Smrt trgovskega potnika. Foto: Matthias Horn

S predstavo o vzponu nacizma in propadu kapitalistične družine von Essenbeck, katere člani podležejo splošnemu padcu osebne morale, bo na zagrebškem festivalu nastopilo Slovensko mladinsko gledališče. Produkcijo, ki bo na sporedu 17. septembra v Zagrebškem gledališču mladih, je režiral Diego de Brea, lanski dobitnik nagrade za estetski preboj Borštnikovega srečanja.

Drama o resničnem propadu 'bogov' nemške družbe
De Brea je k Somraku bogov pristopil brezkompromisno. Brez vsakršnih olepšav je poskušal na odru prikazati splošno degradacijo nemške elite, ki se je v nekaj letih iz zagovornice demokracije in liberalizma preobrazila v zvesto slednico Adolfa Hitlerja. Zgodba o družini von Essenbeck je tako v formo gledališke igre prenesena kronologija zgodovinskega dogajanja med letoma 1933 in 1935. Izmišljenega je prav malo. Luchino Visconti se je namreč projekta lotil znanstveno. Pri pisanju scenarija se je namreč oprl na zgodovinske raziskave, katerih izsledke je dopolnil z motivi iz nekaterih temeljnih del evropske književnosti.

Na začetku je smrt
Zagrebški festival, tako pa tudi gledališko sezono 2007/2008, sicer odpira gledališče Schaubühne am Lehniner Platz iz Berlina. Nemški gledališčniki bodo v Hrvaškem ljudskem gledališču uprizorili igro Smrt trgovskega potnika Arthurja Millerja. Umetniška ravnateljica festivala Dubravka Vrgoč je kot enega izmed vrhuncev festivala izpostavila predstavo Tri sestre ruskega literata Antona Čehova, in sicer v večkrat nagrajeni interpretaciji Moskovskega gledališča. Izjemnost je predstavi vdihnil režiser Pjotr Fomenko, ki velja za eno od živih legend ruskega in svetovnega gledališča.

Kot zanimivega velja omeniti še sarkastični rockovski kabaret Blackland madžarske skupine Kretakoer Szinhaz. Predstava režiserja Arpada Schillinga sarkastično spregovori o Madžarski po vstopu v Evropsko unijo. Ogleda vredna pa naj bi bila tudi nova interpretacija Kralja Leara, ki jo bo odigral Turkmenec Anna Male. Šesterico predstav festivala dopolnjuje še Ta otrok francoskega teatra Compagnie Louis Brouillard.