Salzburg je spet zajela festivalska vročica (na fotografiji utrinek z generalke za predstavo Slehernik). Foto: EPA
Salzburg je spet zajela festivalska vročica (na fotografiji utrinek z generalke za predstavo Slehernik). Foto: EPA
Svetovno premiero bo v Salzburgu letos doživela glasbena drama Dyonisus Wolfganga Rhima po Nietzschejevem delu Dionysus Dithyrambs. Foto: EPA
Na razstavi Veliko svetovno gledališče so na ogled tudi številni kostumi, ki so se v preteklih devetih desetletjih znašli na odru festivala. Foto: EPA
Slehernik Huga von Hofmannsthala ostaja programska stalnica vse do danes in odpira tudi letošnjo izdajo festivala. Foto: EPA

Salzburg se je letos, 90 let od uradne ustanovitve Salzburškega festivala, oblekel v jubilejne festivalske barve. Pettedenski festival bo potekal do 30. avgusta.

Celotno mesto je festivalski oder
Festival je visoko obletnico že obeležil z obsežno multimedijsko razstavo "Das Grosse Welttheater" (Veliko svetovno gledališče), ki po abecednem redu pod vsako črko predstavi določen zorni kot zgodovinskega razvoja in ustanovitve festivala kot simbolnega dejanja miru po tragedijah prve svetovne vojne, so zapisali na festivalski spletni strani.

Osrednji del petdelne razstave predstavlja multimedijska predstavitev v Salzburškem muzeju (Salzburg Museum), na kateri je prikazano delovanje skritega kolesja tega svetovnega festivalskega prizorišča. Od tam se vije "enciklopedična" pot po salzburškem mestnem jedru, ki je simbolično zakoličena s posameznimi črkami abecede.

Vsaka stilizirana maketa črke je začetnica določene teme, ki je povezana s festivalom in je na tej mestni lokaciji obsežneje predstavljena. Tako je pod črko "a" predstavljena arhitektura - baročna arhitektura starega mestnega jedra, kjer poteka festival, pod "g" je tema Genius loci ali duh mesta, pod "j" pa sodi naslov tradicionalne festivalske drame Slehernik (Jedermann) Huga von Hofmannsthala, ki je bila premierno uprizorjena na prvem Salzburškem festivalu in ostaja programska stalnica vse do danes. Odprla bo tudi letošnjo izdajo festivala.

Razstava ponazarja glavno vodilo Salzburškega festivala, ki so ga leta 1920 postavili njegovi ustanovitelji Hugo von Hofmannsthal, Max Reinhardt in Richard Strauss: celotno mesto je festivalski oder. Razstava bo na ogled do 26. oktobra.

Operni, gledališki in glasbeni vrhunci
V obsežnem programu bodo sijali še nekateri drugi biseri. Umetniški vodja festivala Jurgen Flimm je na uradni festivalski spletni strani zapisal, da ga je pri sestavljanju letošnjega programa vodila rdeča nit prepleta sodobne arhaičnosti in mitološke avantgarde, ki povezuje operni in dramski lok festivala.

Svetovno premiero bo 27. julija doživela glasbena drama "Dyonisus" Wolfganga Rhima po Nietzschejevem delu "Dionysus Dithyrambs". Režiral jo je Pierre Audi, Nemškemu simfoničnemu orkestru iz Berlina pa bo dirigiral maestro Ingo Metzmacher. Med drugim bodo na festivalu uprizorili še svetovno znana operna dela, kot so Elektra Richarda Straussa, Don Giovanni W. A. Mozarta ter Orfej in Evridika Christopha Willibalda Glucka.

Pri izboru dramskih del je Flimm sodeloval z gledališkim selektorjem Thomasom Oberenderjem, njun izbor pa osvetljuje glavna tematska sklopa - mitološkega, kamor so uvrščene predstave, kot so Sofoklejeva drama Ojdip na Kolonu v režiji Petra Steina, Sen kresne noči Maxa Reinhardta in Williama Shakespearja, ki ga je režiral Matthias Kniesbeck, in Fedra Jeana Racina v režiji Matthiasa Hartmanna.

Drugi gledališki tematski sklop reflektira avstrijsko realnost in njen razvoj v obdobju devetih desetletij. V ta del sta me drugim uvrščeni drami "Angst", odrska adaptacija Koena Tacheleta po noveli Stefana Zweiga v režiji Jossi Wieler in Zweigova avtorska monodrama "Wiederstand der Wirklichkeit" v interpretaciji Klaus Marie Brandauerja.

Za bogat koncertni program je Flimm zadolžil glasbenega selektorja Markusa Hinterhauserja, ki je letošnjo koncertno serijo "Continent" posvetil izvedbam glasbenih del sodobnega nemškega skladatelja Rihma.

Med izvajalci koncertnega programa bodo še Berlinski in Dunajski filharmoniki, Mahlerjeva dela bosta pod taktirko Valerija Gergijeva izvedla "World Orchestra of Peace" in sopranistka Camilla Tilling, gostovali pa bodo tudi člani švedskega komornega orkestra Nine Stemme. Program vsebuje tudi Mozartove matineje in "Young Singers Project", tokrat pod vodstvom slovenske mezzosopranistke Marjane Lipovšek.