Vihar (The Tempest) iz leta 1611 je zadnja in najkrajša Shakespearova drama ter velja za eno njegovih najbolj poetičnih besedil. Foto: Jaka Ivanc
Vihar (The Tempest) iz leta 1611 je zadnja in najkrajša Shakespearova drama ter velja za eno njegovih najbolj poetičnih besedil. Foto: Jaka Ivanc
false
Dramska uprizoritev besedila, ki združuje prvine tragedije, romantične komedije in pravljičnosti, se sprehaja med življenjem in sanjami, resničnostjo in iluzijo. Foto: Jaka Varmuž
false
V predstavi igrajo Nataša Tič Ralijan, Lena Hribar, Brane Vižintin, Jure Kopušar, Ilija Ota, Gorazd Žilavec in Samo Jeranko na videu. Foto: Jaka Varmuž

Premiero, ki sloni na Shakespearovi poetični drami v prevodu Otona Župančiča, so pripravili v koprodukciji z Gledališčem Koper, namenjena je mladim od 14. leta dalje. Vihar (The Tempest) iz leta 1611 je zadnja in najkrajša Shakespearova drama ter velja za eno njegovih najbolj poetičnih besedil, k Shakespearovemu besedilu pa so se v koprskem in ljubljanskem lutkovnem gledališču obrnili ob 400. obletnici dramatikove smrti.

Oblastiželjnost in zlo ter sprava
Drama ponuja preprosto zgodbo, polno nenavadnih doživljajev in preobratov, ki pa je v vsebinskem in tematskem pogledu tako bogata, da jo je mogoče interpretirati na različne načine. Shakespeare je v njej poudaril motiv oblastiželjnosti in zla, predvsem pa sprave. Nasprotniki morajo najprej spoznati svoje napake, jih obžalovati in se odločiti za novo, drugačno življenje.

Med življenjem in sanjami
Tokratna uprizoritev je osma postavitev te igre na slovenskih odrih po letu 1930, režiser Jaka Ivanc pa se je obrnil k izrazito avtorskemu branju besedila. Dramska uprizoritev besedila, ki združuje prvine tragedije, romantične komedije in pravljičnosti, se sprehaja med življenjem in sanjami, resničnostjo in iluzijo.

Prizorišče drame je osamljen in neobljuden otok, kamor sta se po brodolomu pred 12 leti zatekla zakoniti milanski vojvoda Prospero in njegova zdaj odraščajoča hči Miranda. Oba sta bila namreč pregnana iz Milana, ker je Prosperov lakomni brat prevzel oblast in kneževino dal neapeljskemu kralju, ki prav zdaj s sinom, bratom in samooklicanim vojvodo ter spremstvom pluje mimo otoka.

Prospero, ki ima magično moč, s pomočjo zračnega duha Ariela "uprizori" vihar, tako da se vsi njegovi nekdanji nasprotniki z ladje znajdejo na njegovem otoku. Tu so se brodolomci prisiljeni srečati s Prosperom, obračunati s povzpetniškimi nameni, izdajstvi in preteklostjo. Igra ima srečen konec - sin neapeljskega kralja se zaljubi v Mirando, Prospero blagoslovi njuno ljubezen in nekdanjim nasprotnikom oprosti zle namene. Nato vsi skupaj z ladjo odplujejo nazaj proti Italiji.

V predstavi igrajo Nataša Tič Ralijan, Lena Hribar, Brane Vižintin, Jure Kopušar, Ilija Ota, Gorazd Žilavec in Samo Jeranko na videu. Scenografa sta Jaka Ivanc in Milan Percan, kostumograf Sebastian Nared, avtor glasbe Davor Herceg. Po današnji premieri na Šentjakobskem odru Lutkovnega gledališča Ljubljana bo premiera v Gledališču Koper 25. novembra 2016.