Andre Heller mora poleg načrtovanja novih in novih umetniških projektov tudi pridno zbirati denar za njihovo izvedbo. Foto: EPA
Andre Heller mora poleg načrtovanja novih in novih umetniških projektov tudi pridno zbirati denar za njihovo izvedbo. Foto: EPA
Ples je morda najbolj razvita umetnost na afriški celini. Foto: EPA

Heller, s svojo univerzalnostjo skoraj prototip renesančnega umetnika, ki obvlada tako umetnost vizualnega oblikovanja, skladanja glasbe, ustvarjanja filmov in celo oblikovanja vrtov, je zasnoval visokoproračunsko predstavo Afrika! Afrika! Das magische Zirkusereignis vom Kontinent des Staunens (Afrika! Afrika! Magični cirkuški dogododek s kontinenta čudenja).

Obračun z evropskim kolonializmom
Premiera predstave v Marakešu v Maroku je razkrila, da se na odru zvrsti kar 120 umetnikov z vseh koncev Afrike, ki skozi ples in spektakel predstavijo kulturne posebnosti afriškega kontinenta. Projekt Andreja Hellerja je pravzaprav obračun z nič kaj plemenito zgodovino Evropejcev, ki so v preteklosti zasužnjili in preprečili razvoj afriškega kontinenta. Načrt pa se jim vendarle ni povsem posrečil. V zadnjih desetletjih vedno več obubožanih Afričanov išče delo v evropskih državah.

Zato je po besedah Doudouja Diena, posebnega poročevalca o sodobnih oblikah rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije in s tem povezane nestrpnosti v uradu Visokega komisarja za človekove pravice pri Organizaciji združenih narodov, ki se je tudi udeležil tiskovne konference ob predstavitvi predstave Afrika, ta dobesedno prišla v Evropo, le da Evropejci tega še niso spoznali.

Po grofovsko z nastopajočimi
Čeprav je bilo že snovanje predstave skupaj s koreografom Georgesom Momboyem zahtevno, pa največji finančni zalogaj še sledi. Hellerjev namen bo namreč dosežen šele, ko bodo afriško kulturo srečali Evropejci, zato bo predstavo potrebno preseliti v Evropo. Ker je predstava simbol boja proti poniževanju Afričanov, bodo nastopajoči v Evropi živeli zelo udobno.

Zanje namerava Heller najeti stanovanja, restavracija ob cirkusu pa jim bo brezplačno nudila afriške specialitete. Zgradili pa bodo tudi 9 nadstropij visok šotor, opremljen s tradicionalnimi preprogami in vrhunsko gledališko tehnologijo, dvorana pa bo sprejela 2.000 ljudi.

Z Noetovo barko po Sredozemlju
Čeprav niti afriškega cirkusa še ni pripeljal do konca, pa Andre Heller že razmišlja o svojem novem projektu. Umetnik je do zdaj posnel že 15 albumov, za katere je sam spisal besedila in delno tudi glasbo, oblikoval vrtove v parku Schönbrun, izdelal skulpturo Nogometni globus, ki v Frankfurtu odšteva dneve do začetka svetovnega nogometnega prvenstva, ustanovil cirkuško skupino, priredil gledališke predstave s posebnimi ognjenimi učinki in še bi lahko naštevali. Za 70. rojstni dan pa želi izdelati orjaško Noetovo barko, na kateri bi zbral rokodelce, ki obvladajo v Evropi že skoraj izumrle obrti. Barka bi nato potovala po Sredozemlju in obrti predstavljala ljudem.