Potočanove Žalostnike bodo v režiji Jana Krmelja nocoj krstno uprizorili na Mali sceni Mestnega gledališča ljubljanskega. Predstava je nastala v okviru rezidenčnega avtorstva, s katerim spodbujajo nastanek novih slovenskih dramskih besedil.
In zakaj je žalost mogoče izraziti samo še v zanikrnih barih? Ker je postala žalost, ta največja javna skrivnost, nekaj sramotnega. Izpeti neznanci v Žalostinkah so v tragikomičnih položajih, v njih vztrajajo in jih poskušajo narediti znosne. Čeprav iščejo rešitve za nastalo stanje, vsakič znova ugotovijo, da so te zgolj začasne. V njihovem svetu ni bližnjic, rešitve prinaša le korenita sprememba. Ko žalost spet postane javna, pa se izkaže, da njihove zgodbe niso tako tragikomične.
Potočanovemu besedilu je bilo že mogoče prisluhniti na lanskem festivalu Vzkrik, kjer so ga predstavili v obliki bralne uprizoritve v režiji Mojce Madon. Tam ga je opazila dramaturginja Petra Pogorevc, ki ji je pozornost vzbudil zrel in pretanjen način, s katerim mladi avtor opazuje različne generacije in odstira teme, kot so samota, bolezen, izguba, starost. Kot pravi, je besedilo apologija žalosti, ki jo v današnji družbi skrivamo in si je ne upamo izraziti.
Avtor sam si je za režiserja izbral Jana Krmelja, ki je pripravil tudi sceno in oblikoval svetlobo. Kostumi so delo Špele Eme Veble, avtor glasbe pa je Luka Ipavec. V predstavi nastopajo Jernej Gašperin, Boris Kerč, Jaka Lah, Matic Lukšič, Bernarda Oman in Mia Skrbinac.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje