Plesalec izpod peresa Columa McCanna, irskega pisatelja, ki živi in ustvarja v New Yorku, ni biografija o ruskem baletniku. Čeprav temelji na nekaterih preverjenih zgodovinskih dejstvih, gre za fiktivno pripoved o eni najbolj vzemirljivih osebnosti prejšnjega stoletja. Plesalec in koreograf Rudolf Nurejev (1938-1993), ki je leta 1961 s prebegom iz SZ v Pariz zamajal železno zaveso, je tako z nepozabnimi koreografijami kot s kontorverzno življenjsko zgodbo namreč usodno zaznamoval umetniško klimo 2. polovice 20. stoletja.
Spoj umetniške genialnosti in karizmatične osebnosti
Pisatelj McCann je na tiskovni konferenci povedal, da je roman plod dolgoletnega raziskovalnega dela, saj je skoraj štiri leta v knjižnici preučeval rusko zgodovino ter newyorško in pariško umetniško sceno 70-ih let, katere del je po prebegu iz Sovjetske zveze postal Nurejev. Ta se je namreč na svetovni turneji Baleta Kirov - katerega član je bil - odločil, da ostane v Evropi in se ne vrne nazaj.
V Evropi je šla njegova umetniška pot strmo navzgor, k čemer je poleg umetniške genialnosti prispevala tudi izredna karizmatičnost njegove pojave. Nurejev, ki je nekaj časa tudi vodil balet pariške opere, je v 55 letu starosti umrl za posledicami aidsa.
Plesalec v 23 jezikih
Colum McCann sodi med najprodornejše pisatelje mlajše generacije angleškega jezikovnega prostora, ki je za svoja dela prejel številne literarne nagrade. Napisal je romane Fishing the Sloe-Black River (1994), Songdogs (1995), The Side of Brightness (1998), Everything in This Country Must (2000) in Plesalec (2003). Slednji je preveden že v 23 jezikov, v slovenščino pa ga je prevedla Alenka Moder Saje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje