Profesor antropologije in religije na bostonski univerzi Frank J. Korom to ve bolje, saj je med drugim v letih 2004 in 2005 s finačno pomočjo Fulbrightove fundacije raziskoval življenje in navade domačinov na podeželju zahodne Bengalije. Njegova dognanja bodo od oktobra na ogled v Muzeju mednarodne ljudske umetnosti v Santa Feju v Novi Mehiki v ZDA. Del svojih spoznanj pa je predstavil tudi na predavanju 19. 9. ob 11.00 na ZRC-ju SAZU-ja.
Koromovo predavanje je osvetlilo spreminjajoči se svet Patujev, potujoče skupnosti slikarjev na pergament in pevcev, ki živijo na območju Medinipur v zahodni Bengaliji v Indiji. Prvotno so bili pevci Hindujci nižje kaste, nato pa so se množično spreobrnili v islam, a jih islamska skupnost ni nikoli povsem sprejela.
Sčasoma so svoje petje izoblikovali v obliko alternativne sodobnosti, ki motive išče v zahodnem svetu, a ohranja tradiconalne elemente bengalske ljudske ustvarjalnosti. Iz zahodnega sveta tudi izhajajo teme, kot so nasilje v mestih, 11. september, cunamiji, oblikovanje verskih identitet in preprečevanje širitve virusa HIV.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje