Buster Keaton je s kamero v roki leta 1928 poskrbel film, ki velja za šolski primer komedije. Foto: KIbla
Buster Keaton je s kamero v roki leta 1928 poskrbel film, ki velja za šolski primer komedije. Foto: KIbla
Buster Keaton
Črno desetletje se je za Busterja Keatona začelo po podpisu pogodbe za MGM.

Ob 20.00 se bo tako na velikem platnu odvrtel film, ki so ga v Kibli opisali kot mojstrovino, ki je še dolgo veljala za šolski primer komedije. Film iz leta 1928 je bil prvi izdelek, ki ga je Keaton ustvaril za studio MGM.

V filmu nastopa Keaton sam, ki se je prelevil v vlogo snemalca. Ta poskuša s svojim delom očarati tako delodajalce kot dekle, zaposleno na oddelku MGM-ovih filmskih tednikov. Ob tem naleti na številne ovire, družbo pa mu delajo zabavni prijatelji. V filmu nastopajo še Marceline Day, Harold Goodwin, Sidney Braceyin in drugi.

Keatonovo črno desetletje
Pozneje je Keaton ustvaril še precej zanimivih filmov, a je v njih mogoče opaziti upad njegove ustvarjalnosti, kar je treba pripisati tudi pritiskom studia. Po podpisu pogodbe, v kar ga je prisilila vrsta finančno neuspešnih projektov, je v 30-ih letih zapadel v alkoholizem. Tega obdobja svojega življenja se je pozneje spominjal kot "črno desetletje". Po podpisu pogodbe, s katero si je obetal večje proračune in boljšo distribucijo, se je izkazalo, da ima studio z njim povsem drugačne načrte, saj mu je bila odvzeta ustvarjalna svoboda in nadzor nad filmi.

Tako je pisal tudi skeče za filme bratov Marx, ki so v 30-ih letih iz zvočne komedije naredili to, kar sta v dvajsetih iz neme komedije naredila Chaplin in Keaton. Prav ustvarjanju bratov Max se bo Kibla posvetila v svojem naslednjem večjem kinotečnem ciklusu.

M. K.