Na vaškem domu oziroma za Zlobčevo rojstno hišo so tako letošnjemu 80-letniku pripravili voščilo, ki je bilo sestavljeno iz dveh delov. V prvem delu so se ga spomnili nekateri krajani, drugi del pa je bil igra, ki so jo slovenskemu literatu pripravili otroci. Za dodatno popestritev dogodka so poskrbeli nastopi folklorne skupine Emona iz Ljubljane, mešanega pevskega zbora Sežana, harmonikarskega orkestra Glasbene šole Sežana in Petre Čebokli ob spremljavi pianista Mateja Bariča.
Zlobec je pred kratkim prejel nagrado zlatnik poezije, ki so jo letos prvič podelili v okviru Veronikine nagrade - ta je šla v roke Ivu Svetini za pesniško zbirko Lesbos. Prav tako pa je letošnji dobitnik nagrade Fulvia Tomizze 2005, ki jo podeljuje tržaški Lions Club.
Med ugledne slovenske književnike se je Zlobec prebil že leta 1953, ko je skupaj s Kajetanom Kovičem, Tonetom Pavčkom in Janezom Menartom izdal pesniško zbirko Pesmi štirih. Zbirka je prekinila povojni socialni realizem v poeziji in prinesla obrat k intimistični liriki. Po izidu Pesmi štirih je Zlobec poskrbel še za 20 pesniških zbirkh; največji vtis so pustile Pobeglo otroštvo (1957), Ljubezen (1958), Pesmi jeze in ljubezni (1968), Vračanja na Kras in Najina oaza (1974), Glas (1980), Beseda (1985), Nove pesmi (1985), Ljubezen dvoedina (1993), Mojih sedemdeset (1995) in njegova zadnja zbirka Dvom, upanje, ljubezen, ki jo je Zlobec na prodajne police poslal le dva meseca pred svojim 80. rojstnim dnem (4. julija).
Posvetil pa se je tudi prozi in napisal dva romanom ter več knjig esejev in publicistike. Poleg že omenjenih priznanj se lahko pesnik pohvali tudi s Prešernovo (1982), Župančičevo (1976) in Veronikino nagrado. Slednjo je leta 2000 prejel za pesniško zbirko Samo ta dan imam, nagrado pa si je razdelil z Marjanom Strojanom, ki je napisal zbirko Parniki v dežju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje