Na današanji novinarski konferenci v Konzorciju so se zbrali vsi, ki so tako ali drugače, sodelovali pri ustvarjanju nanizanke. Ob njih pa so prostore knjigarne napolnili tudi malčki, ki so z veseljem pričakovali Anico (tisto "ta pravo") in si s še večjim veseljem predpremierno ogledali en del o Aničinih velikih in malih težavah, naslovljen Anica in Jakob.
O nanizanki je poleg vedno zabavne Dese Muck spregovoril tudi urednik Otroškega in mladinskega programa TV Slovenija Milan Dekleva, pridružili pa so se jima še Maša Remškar, ki nastopa v glavni vlogi Anice, Nik Perme v vlogi Jakoba in Nina Žvanut v vlogi Aničine sestre. Deset delov Anice si bo od 24. oktobra dalje, ko bo na 1. programu TV Slovenija predvajan prvi del, sledilo vsak petek ob 19.55 na 1. programu TV Slovenija.
Junakinja, ki ni ne žival ne rastlina
In kako je do knjižne uspešnice Anica sploh prišlo? Andrej Ilc, tedanji urednik za otroško in mladinsko književnost pri Mladinski knjigi, je Desi predlagal, naj napiše serijo zgodb za otroke, v katerih nastopa glavna junakinja, ki pa ni ne žival ne rastlina, temveč oseba. In ker Desa do tedaj česa podobnega še ni napisala (omeniti je sicer treba, da je napisala celo vrsto uspešnih literarnih del za mladino), je bila naloga zanjo izziv, ki se ga je z veseljem lotila.
Še preden se je pisanja lotila, je vedela, da bo v središču glavna junakinja in ne junak, ker se pač avtorica veliko bolje spozna na punčke kot na fantke, za katere pravi, da o njih "nima pojma". Ime je junakinja dobila po Desini babici Anici, ker pa se je vsem okoli Dese zdelo, da je ime starinsko in ne zveni dovolj moderno, so ji predlagali, naj Anico preimenuje - npr. v Mašo. A ostalo je pri prvi izbiri. Najboljši prijatelj Anice Jakob je ime dobil po nikdar rojenem Desinem sinu. Pisteljica je bila namreč trikrat noseča, in vedno je mislila, da bo na svet privekal Jakob. Ker pa je rodila tri dekleta, je Jakob postal "le" Aničin prijatelj.
Varen svet brez sodobne fantastike
Prevsem pa Desa Muck z Anico ni želela slediti trenutnemu trendu s fantazijo in fantazijskimi stvori ter dogodki, s katerimi je prepojena otroška literatura v slogu Harryja Potterja, temveč je želela napisati zgodbo za otroke, ki je pripeta na realna tla. Ob pisanju je imela v mislih zgodbe Ele Peroci, ki jih je sama brala v otroštvu in se v njih ne zgodi nič posebej pretresljivega; otrok se sanka, se prehladi in mu potem babica v posteljo prinese vroč čaj v rdečem lončku. Varnemu svetu Ele Peroci je sledila tudi Desa Muck, a seveda povsem po svoje v različne prigode in nezgode vpletla Anico, ki ji bodo zdaj na TV-zaslonih lahko sledili tako otroški kot starejši gledalci.
Lejla Švabić
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje