V oddaji 1. programa Radia Slovenija so zaživela pisma, ki jih je oče slovenskega knjižnega jezika zapisal pred skoraj polovico tisočletja. Vodilni mož luteranske vere je izdal 24 knjig, 22 v slovenskem jeziku, 2 pa je kljub veliki ljubezni do materinščine napisal v nemščini.
Največje darilo Primoža Trubarja slovenskemu narodu sta zagotovo deli Katekizem in Abecednik, ki sta izšli leta 1550 in veljata za prvi slovenski knjigi ter za temelj slovenskega knjižnega jezika. S Katekizmom je Trubar Slovencem podaril prvo zbirko verskih besedil v domačem jeziku, saj so katoliški duhovniki božjo besedo podajali zgolj v latinščini, kar pa neukemu človeku ni pomenilo prav veliko. Ker so slovenske posvetne in svetne oblasti vztrajno preganjale Trubarja in zavračale tiskanje luteranskih knjig, sta deli izšli na nemškem, Trubar pa ju je podpisal s psevdonimom Rodoljub ilirski.
Nič manj pomembno Trubarjevo delo je tudi Cerkovna ordninga, s katero je postavil temelje slovenski protestantski cerkvi. V knjigi je Trubar namreč zapisal predpise, ki vodijo protestantske verske obrede, izogniti pa se ni mogel niti klicu po nujni vzpostavitvi slovenskega osnovnega šolstva ter zahtevi po pravici do uporabe slovenščine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje