Galerija Mihe Maleša se bo poklonila svojemu "patronu" in pripravila razstavo Sakralna dela. Ta bo do 15. aprila 2006 predstavljala Maleševa dela, ki jih s sakralnim povezujeta kar dve prvini. Predstavljena dela so izraz Maleševega duhovno usmerjenega ekspresionističnega izraza, da občudovalec platen ne bi "zašel na kriva pota", pa je umentik delom podaril tudi naslove, ki slike nedvoumno opredeljujejo kot verske.
Miha Maleš zagotovo ni bil motivno in tematsko monoton umetnik. Boj kot verska dela so za njegov opus značilne upesnitve ženskoerotičnih čustev, slikanje aktov in krajin.
Galerija Mihe Maleša tokrat poudarja okoli 80 Maleševih del, ki so nastala od slikarjevih začetkov v 20. letih 20. stoletja pa do let po drugi svetovni vojni. Verska dela, ki so oblikovno zelo raznolika - voščilnice, grafike, risbe, skice, osnutki, poslikave cerkvenih objektov - se napajajo iz splošne religiozne tematike, kasneje pa predvsem iz krščanske ikonografije, še posebno iz tistih njenih pejsažov, ki so tematsko povezani s slovensko kulturno dediščino, še posebno z Marijinim likom.
Pobudo za razstavo je "dalo" Maleševo stensko slikarstvo. V tridesetih je Maleš veliko hvalo požel za svojo poslikavo dveh cerkvenih objektov na Hrvaškem, a se žal do danes nista ohranila. Postavitev prinaša tudi pogled na nekatera še nikoli razstavljena Maleševa mladostna dela, ustvarjena med študijem v Pragi, prvič pa so predstavljeni tudi izvirni osnutki in skice za stenske poslikave. Tudi nekaj podob device Marije, s katerimi se je Miha Maleš lotil enega najbolj vkoreninjenih motivov v zgodovini likovne umetnosti, bo predstavljenih povsem prvič. Posebnost Maleševih devic je njihovo sozvočje s slovensko narodno tradicijo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje