Orkester Slovenske filharmonije je skupaj s Slovenskim komornim zborom in zborom Consortium musicum ter s solistko Marjano Lipovšek izvedel program, posvečen enemu najbolj spoštovanih poznoromantičnih skladateljev. Na sporedu je bila namreč Simfonija št. 3 Gustava Mahlerja. Gre za najobsežnejšo Mahlerjevo simfonično delo, ki ga je skladatelj med letoma 1896 in 1899 napisal pod vplivom zbirke nemških ljudskih pesmi Des Knaben Wunderhorn (Čarobni rog mladeničev).
Pesniška zbirka nemških romantikovDes Knaben Wunderhorn zaseda v zgodovini nemškega slovstva posebno mesto. To je bila namreč zbirka, katere ustvarjanje je odlično izražalo vrednote in cilje nemških romantikov. Achim von Arnim in Clemens Brentano sta bila literata, ki sta se v romantičnem zanosu nad skrivnostno in s pravimi vrednotami zaznamovano nemško zgodovino lotila zbiranja vseh tistih del ljudskega slovstva, v katerih naj bi se še kazal duh srednjeveškega germanstva, torej germanstva, ki ga je treba obuditi, če naj Nemčijo znova zaznamuje razcvet kulture in umetnosti.
Pesmi, ki so očarale skladatelje
Gustav Mahler (1860-1911) je pod vplivom zbirke Des Knaben Wunderhorn napisal kar štiri simfonije, nikakor pa ni bil edini skladatelj, ki je navdih poiskal v tem svežnju ljudskih pesmi. To je veljalo tudi za Felixa Mendelssohna, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Alexandra von Zemlinskyja in Carla Loeweja. Vendar je v povezavi s svežnjem pesmi Des Knaben Wunderhorn največjega pomena ravno Mahlerjevo delo. Ta je v svoji tretji simfoniji v šestih stavkih postavil spomenik naravi, človeku in ljubezni; to je obenem tudi delo, ki izraža vero v svetlo prihodnost.
Čeprav s tokratnim koncertom slovenski filharmoniki sklepajo abonmajsko sezono, pa še ne odhajajo na počitnice. Poleti bodo izvedli še nekaj koncertov. Omenimo le gostovanje ob Vrbskem jezeru, kjer bodo 14. julija nastopili skupaj s tenoristom Josejem Carrerasom, in koncert v okviru ljubljanskega poletnega festivala, na katerem se bo orkester skupaj s solistoma Sabino Cvilak in Janezom Lotričem spomnil 150. obletnice Giacoma Puccinija.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje