V preddverju Cankarjevega doma se je začela razstava letošnjih nagrajencev neodvisne nepridobitne organizacije World Press Photo. Mreža, ki je bila leta 1955 ustanovljena na Nizozemskem, si je zadala cilj po svetu promovirati delo poklicnih fotoreporterjev. Z leti se je World Press Photo razvil v neodvisno platformo fotoreporterstva in prostega pretoka informacij.
World Press Photo vsako leto organizira največje in najuglednejše mednarodno fotografsko tekmovanje. Sledi potujoča razstava, ki jo vsako leto obišče več kot dva milijona ljudi v več kot petdesetih državah (in stotih mestih); na njej se predstavi 185 nagrajenih fotografij iz posameznih tematskih sklopov. Vsako leto izide tudi katalog s predstavitvijo nagrajencev v šestih jezikih.
Letos se je na tekmovanje prijavilo 5019 fotografov iz 125 držav, ki so v oceno poslali 80.536 fotografij. Presojala jih mednarodna žirija 13 priznanih strokovnjakov iz vrst novinarskih fotografov.
Goli človeški obup v Afganistanu - na obeh straneh fronte
Dobitnik glavne nagrade je v 51. letu izbora postal britanski fotograf Tim Hetherington; septembra lani je v objektiv ujel ameriškega vojaka, ki počiva v bunkerju v dolini Korengal na vzhodu Afganistana. Zloglasna dolina, v kateri so potekali najostrejši boji v Afganistanu, je na naslovnice prišla kot prizorišče sestrelitve ameriškega helikopterja. "Fotografija ponazarja izčrpanost človeka - in izčrpanost ljudstva," je odločitev žirije utemeljil njen predsednik Gary Knight. "V tem smo vsi skupaj. To je slika človeka, ki se je znašel na koncu poti."
Nagrade so podeljevali v desetih kategorijah, zmagovalci pa prihajajo z vseh koncev sveta, od Zimbabveja pa do Nizozemske, Kolumbije in Bolgarije. Tematike zmagovalnih fotografij so tudi letos turobne: v prvi deseterici so se znašli spopadi v Afganistanu, mrtve gorile in umor Benazir Buto.
Ana Jurc
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje