Pogovor z avtorjem je 22. 3. v Kazinski dvorani SNG-ja Maribor, vodil pa ga bo Gregor Pompe. V pogovoru boste lahko izvedeli več o skladateljevem najnovejšem projektu, ki ga je zasnoval skupaj z avtorico projekta in priznano zborovodjo Karmino Šilec ter režiserjem Jernejem Lorencijem. V predstavitvi projekta lahko preberemo, da glasba "ne teži k estetsko-slogovni opredeljivosti. V ospredju je magično in simbolično. Je razpeta med vitalizmom in estetsko zadržanostjo, starinsko polifonijo in tehniko grozdov, med trivialnim in poudarjeno umetniškim, med poduhovljenim in naturalističnim."
Kdo je Lojze Lebič?
Lojze Lebič je svojo umetniško pot po končani glasbeni akademiji začel kot dirigent APZ-ja Toneta Tomšiča (1959), leta 1962 pa je prevzel vodenje Komornega zbora RTV Slovenija, ki ga je vodil devet let. V tem času mu je uspelo zbor dvigniti na visoko poustvarjalno raven, ki so ji priznanje dali tudi v tujini. Velja za enega vodilnih slovenskih skladateljev, odlikuje pa se s tehtnim, v različne smeri iščočim skladateljskim znanjem, z muzikalnostjo in estetskim čutom za človeško mero humanistično naravnane modernosti. Bol je član Kluba komponistov, deloval je v okviru skupine Pro Musica Viva, Ansambla Slavko Osterc ... Pod vplivom poljske avantgarde šestdesetih let je oblikoval samosvojo glasbeno govorico.
Profesor Andrej Rijavec je o skladatelju zapisal, da v svojem delu posebno pozornost posveča komorni glasbi. Med danes že klasična dela sodijo na primer dela za komorni ansambel Kons a in Kons b, Sonet za klavir, Atelier III., Okus po času in Chalumeau. Med Lebičevimi najbolj znanimi vokalno-inštrumentalnimi deli je na primer ekspresivna kantata za srednji glas in simfonični orkester Požgana trava, ki se ji pridružujejo še Novembrske pesmi, Štiri Kocbekove pesmi, Fauvel '86 ...
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje