Goethejev inštitut - nemški kulturni inštitut v Sloveniji - je v sodelovanju z ustanovo Institut für Auslandsbeziehungen (Inštitut za zunanje kulturne odnose) pripravil pregled dela ene glavnih osebnosti modernizma v arhitekturi Ericha Mendelsohna.
Erich Mendelsohn se dolgo ni mogel odločiti, ali je arhitektura zares prava odločitev. Več let je "begal" med slikarstvom, scenografijo, kostumografijo, oblikovanjem pohištva in druge dekoracije, njegovo življenjsko pot pa je zaznamovalo tudi druženje z umetniki iz avantgardnega kroga Der blaue Reiter. Predanost avantgardni miselnosti je morda najbolje izrazil projekt ekspresionističnega gledališča, v katerega se je vrgel skupaj s skladateljem Arnoldom Schönbergom.
Samo ena stavba je zadostovala za to, da se je Erich Mendelsohn čez noč povzpel med najbolj sloveče arhitekte. To je bil Einsteinov stolp v Potsdamu, spomenik relativnostni teoriji, ki se je v izvirni obliki ohranil do danes. Pred selitvijo v Anglijo, v katero ga je prignal nacistični režim, je Erich Mendelsohn nemško urbano krajino dopolnil še z nekaj mogočnimi stavbami. Med temi najdemo blagovnice Schocken v Stuttgartu in Chemnitzu, kompleks Woga na Kurfürstendammu v Berlinu ter nekaj tovarn (tekstilni obrat v Wüstegiersdorf, tovarna klobukov ...).
V Angliji je zgradil stavbo, ki še danes velja za najbolj imenitno modernistično arhitekturo v Veliki Britaniji, kjer ne najdemo mnogo dobrih primerkov modernizma. Ta stavba je pred kratkim obnovljeni pavilijon v kraju Bexhill-on-Sea v Sussexu. Kompleks, namenjem različnim kulturnim dejavnostim, je dolga leta propadal, lani pa je po dolgi obnovi znova zasijal.
Kasneje se je Erich Mendelsohn preselil v ZDA, kjer je leta 1953 tudi umrl za rakom. Vse do smrti je uresničeval vizijo popolnega arhitekta, ki poleg "lupine" načrtuje tudi notranjo opremo stavb. To načelo je prevzel od svojih vzornikov, velikih arhitektov obdobja Art nouveau Josepha Marie Olbricha, Henryja van de Veldeja in Franka Lloyda Wrighta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje