Avtor knjige v njej obravnava čas od 18. do 20. stoletja. Foto: Založba Modrijan
Avtor knjige v njej obravnava čas od 18. do 20. stoletja. Foto: Založba Modrijan

V delu Od Pohlinove slovnice do samostojne države obravnava slovensko zgodovino od konca 18. do konca 20. stoletja, kako se je podviga lotil in na kaj je bil posebej pozoren, pa bo 27. 6. ob 19.00 zaupal na literarnem večeru v knjigarni Kulturnica v Velenju. Knjigo bosta predstavila Igor Grdina in njen avtor Peter Vodopivec sam, pogovr z njima pa bo vodil Tone Ravnikar.

Eden prvih dogodkov, ki jih avtor obravnava v preglednem delu, je poziv Marka Pohlina, ki je v Kraynski grammatiki svoje sodeželane opomnil, naj se ne sramujejo svojega maternega jezika. Po njegovem mnenju je slovenščina prav taok imeniten jezik kot jeziki velikih narodov, zato naj ga samozavestno uporabljajo.

Delo na temeljih sodobnega zgodovinopisja
Vodopivec je pri pisanju dela uporabljal sodobna spoznanja zgodovinopisja, bralcem pa prinaša pregled slovenskega kulturnega, družbenega, gospodarskega ter političnega dozorevanja od začetkov narodnega gibanja do osamosvojitve. Da je posebej usposobljen za pisanje o izbrani tematiki, govori podatek, da je Vodopivec redni profesor za občo zgodovino 18. in 19. stoeltja na Filozofski fakulteti v Ljubljani, zdaj pa na Inštitutu za novejšo zgodovino deluje kot znanstveni svetnik.