Dogodek bo od 16. do 22. julija potekal v dvorani Walter Reade Theater, na sporedu pa bo 13 filmov. Prvi med filmi, ki so po mnenju selektorja retrospektivnega programa Richarda Pene zaznamovali slovensko filmsko umetnost zadnjih šestih desetletij, bo na sporedu Petelinji zajtrk Marka Nabršnika, torej eden maloštevilnih slovenskih filmov, ki jim je v zadnjih letih uspelo navdušiti tudi domače občinstvo.
Filmi pred in po časovni meji 1991Program bo dvodelen; prvi del bo predstavil starejše filme, posnete še kot del jugoslovanske filmske produkcije, drugi pa se osredotoča na filme samostojne Slovenije. Prvi sklop obsega filme Vesna Františka Čapa (1953), Ples v dežju Boštjana Hladnika (1961), Dolina miru Franceta Štiglica (1956), Na papirnatih avionih Matjaža Klopčiča (1967) in Splav meduze Karpa Godine (1980). Med novejšimi filmi pa Pena izpostavlja filme Ko zaprem oči Francija Slaka (1993), Outsider Andreja Košaka (1997), V leru Janeza Burgerja (1999), Sladke sanje Saša Podgorška (2001), Varuh meje Maje Weiss (2002), Pod njenim oknom Metoda Pevca (2003) in Rezervni deli Damjana Kozoleta (2003).
Slovenski film, navdih za druge narode
Pred začetkom retrospektive, ki sta jo omogočila Filmski sklad RS-a in generalni konzulat RS-a v New Yorku ter Lincoln Film Society, je Richard Pena zapisal: "V času, ko se večina mednarodnih filmskih razprav ukvarja z negativnimi posledicami globalizacije, je Slovenija postala primer spodbudne in navdihujoče zgodbe o uspehu za druge majhne narode." Nekatere izmed filmov so si Newyorčani sicer že utegnili ogledati. To je bilo pred petimi leti, ko je v New Yorku potekala predstavitev slovenskega novejšega filma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje