Ilustrativna fotografija. Foto: Slovenska kinoteka
Ilustrativna fotografija. Foto: Slovenska kinoteka
V ponedeljek si bo mogoče ogledati projekcijo kratkih filmov Barbare Hammer iz sedemdesetih let, ki obravnavajo radikalno lezbično razkritje. Navdihovali so performansi iz obdobja svobodne ljubezni, drugi val feminizma in umetniška scena zahodne ameriške obale.
V ponedeljek si bo mogoče ogledati projekcijo kratkih filmov Barbare Hammer iz sedemdesetih let, ki obravnavajo radikalno lezbično razkritje. Navdihovali so performansi iz obdobja svobodne ljubezni, drugi val feminizma in umetniška scena zahodne ameriške obale. Foto: Ljudmila.org
Razmerja
Film Razmerja obeležuje 25. obletnico začetka organiziranega lezbičnega gibanja v Sloveniji. Foto: Škuc

Ljubljanski festival lezbičnega in gejevskega filma, ki velja za najstarejši tovrstni filmski festival v Evropi, ponuja pregled najboljših filmov, ki obravnavajo gejevske, lezbične, bi- in transseksualne (GLBT) teme. Osrednja gostja festivala bo ameriška režiserka Barbara Hammer, priznana ameriška filmska ustvarjalka in aktivistka. Na slovesnem odprtju se bo predstavila s kratkim eksperimentalnim filmom Lezbotaktika, sicer pa bo vodila tudi ustvarjalno delavnico.

Celoten program festivala najdete tukaj.

Kot pojasnjuje eden izmed selektorjev festivala Brane Mozetič, se trudijo, da bi s temami festivala seznanili mlajše generacije, hkrati pa si želijo, da bi poleg pripadnikov GLBT-skupnosti festival obiskali tudi heteroseksualno usmerjeni obiskovalci. Opažajo namreč, da je zadnjih v primerjavi z uvodnimi leti festivala vse manj.

Med drugim je Mozetič iz festivalske ponudbe izpostavil filme, ki se ukvarjajo s položajem lezbijk v Vzhodni Evropi. Poleg poljskega, hrvaškega in madžarskega prispevka si bo v tem sklopu mogoče ogledati tudi prvi slovenski lezbični dokumentarni film z naslovom Razmerja avtoric Marine Gržinić, Aine Šmid in Zvonke T. Simčič.

Festival bosta odprla dva azijska filma
Festivalu bosta okvir postavila dva azijska filma. V soboto bo ob odprtju predvajana vietnamska melodrama Zgubljeni v raju v režiji Ngoca Danga Vuja, za konec pa bo 2. decembra poskrbel tajski lezbični film Da ali ne, pod katerega se podpisuje Saratsawadee Wongsomphet.

Nagrada za slovenski kratki film Janez
Že lani so v sklopu festivala objavili razpis za najboljši slovenski film, ki se dotika GLBT-tematike, a brez uspeha. Letos so razpis ponovili in prejeli dva kratka filma, ki so ju selektorji ocenili kot primerna za predvajanje na festivalu - Janez, ki je nastal po scenariju in v režiji Andreje Celija in Urše Kastelic, ter Stanovanje št. 4 po scenariju in v režiji Simone Jerala, Daphne van den Blink in Ruija Esperance. Filmu Janez, ki je bil v celoti posnet s fotoaparatom, bodo na sobotnem festivalskem uvodu podelili tudi nagrado za najboljši kratki film in denarno nagrado v vrednosti 500 evrov.

Nekateri filmi iz festivalskega programa bodo predvajani v Kopru, Celju in na Ptuju, novo festivalsko prizorišče pa bo mariborski kino Udarnik.

Začel se je festival lezbičnega in gejevskega filma
Začel se je festival lezbičnega in gejevskega filma