Prvikrat je na seznamu, ki ga sestavljajo od leta 1996, pristala lokacija, ki ne leži na Zemlji. Foto: NASA Goddard
Prvikrat je na seznamu, ki ga sestavljajo od leta 1996, pristala lokacija, ki ne leži na Zemlji. Foto: NASA Goddard

Svetovni sklad za spomenike (World Monuments Fund – WMF) je na letošnji seznam za spremljanje kulturne dediščine vključil 25 območij, od zgodovinskih struktur v Gazi do Lune, kar pomeni, da je pobuda prvič izpostavila tudi lokacijo v vesolju.

Sorodna novica Urbicid v Gazi: poškodovanih več kot 100 zgodovinskih znamenitosti in uničenih 69.700 domov

V ospredju nezadostno financiranje varstva dediščine
WMF je pred tem svoj zadnji seznam objavil leta 2022. Letošnja izdaja je nastala na podlagi novih analiz podatkov za vprašanje varstva dediščine, pri čemer so obravnavali več kot 200 nominacij, ki so jih prejeli z javnim razpisom. "Ta pristop, ki temelji na podatkih, nam omogoča boljše razumevanje in reševanje izzivov, s katerimi se spopadajo območja dediščine. Na primer, izziv številka ena, ki so ga predlagatelji letos navedli, je bilo nezadostno financiranje varstva dediščine. To poudarja nujnost ozaveščanja in mobilizacije virov za zaščito naše skupne kulturne dediščine," je za The Art Newspaper povedala Bénédicte de Montlaur, predsednica in izvršna direktorica WMF-a.

25 območij v 29 državah ... in eno onkraj Zemlje
Seznam sicer poleg Lune zajema 29 držav na petih celinah, nekatera območja zajemajo več držav. Med njimi je na primer inkovski cestni sistem Qhapaq Ñan, trgovsko in obrambno omrežje cest, ki obsega 30.000 kilometrov ter se razprostira v Argentini, Boliviji, Čilu, Kolumbiji, Ekvadorju in Peruju. Letošnji seznam poudarja nenehno uničevanje zgodovinskega urbanega tkiva Gaze in lokacije dediščine v Ukrajini – kijevskega učiteljskega doma, pomembnega zbirališča po razglasitvi neodvisnosti države leta 1918 –, ki ga je leta 2022 poškodoval ruski izstrelek. Seznam vsebuje tudi mesta, ki so še v fazi okrevanja od nedavnih naravnih nesreč – kot sta Antakya v Turčiji, ki jo je februarja 2023 opustošil potres, in japonski polotok Noto, ki je bil močno poškodovan v potresu januarja lani.

Pogled na Antakyo v Turčiji po uničujočem potresu izpred skoraj dveh let. Foto: Reuters
Pogled na Antakyo v Turčiji po uničujočem potresu izpred skoraj dveh let. Foto: Reuters

Ogrožajoči konflikti, podnebne spremembe in porast turizma
Analiza nominacij je dodatno razkrila različne regionalne bojazni. 60 odstotkov lokacij na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki je tako kot ogrožajoče navedlo konflikte in okrevanje po krizi, 81 odstotkov lokacij v podsaharski Afriki pa je navedlo podnebne spremembe. "Medtem ko so bile podnebne spremembe že leta 2022 prepoznane kot kritično vprašanje, naši podatki v tem ciklu potrjujejo njihov pomen, zlasti v podsaharski Afriki. Ta regija se sooča s perečimi grožnjami, kot so nevihtni valovi in ​​dvig morske gladine, kar se odraža v vključitvi svahilske obale v letošnji nadzor," je še dejala Bénédicte de Montlaur.

Čezmerni turizem med drugim obremenjuje budistične jame v Maidžišanu oz. predvsem poti, ki jih povezujejo. Foto: Wikipedia
Čezmerni turizem med drugim obremenjuje budistične jame v Maidžišanu oz. predvsem poti, ki jih povezujejo. Foto: Wikipedia

Druga območja se spopadajo s porastjo turizma, ki presega infrastrukturo za obiskovalce. Tak primer so v skalo izklesane budistične jame v Maidžišanu in Jungangu na Kitajskem, ki imajo lahko v najvišjih sezonah na tisoče obiskovalcev na dan, kar presega zmogljivost poti, ki vodijo od ene jame do druge. Spet druga območja dediščine so bila opuščena, ko je bila zgrajena nova infrastruktura, a imajo možnost, da bi se bolje vključili v podporo trenutnim potrebam. Tako bi lahko, denimo, revitalizirali 450 let star vodni sistem v Bhuju v Indiji, da bi omilili sedanjo vodno krizo v državi.

Vse več dejavnosti v vesolju, tako zasebnih kot vladnih
Najpresenetljivejši vpis na seznam je seveda Luna. Medtem ko se je nominacija osredotočila na mesto, kjer je pristal Apollo 11. Tam so v luninem prahu ostali odtisi čevljev Neila Armstronga in Buzza Aldrina, poleg nekaj predmetov, ki sta jih pustila za sabo. WMF zdaj razmišlja o širšem okviru, potrebnem za zaščito zgodovinskih krajev, povezanih z raziskovanjem vesolja. Prihodnji porast komercialnih pristankov na Luni bi lahko pokazal potencial za plenjenje, izkoriščanje ali izgubo teh lokacij. "Ko vstopamo v novo obdobje raziskovanja vesolja, je vzpostavitev mednarodnih mehanizmov za zaščito te kulturne krajine ključnega pomena. Varstvo Lunine dediščine bo preprečilo škodo zaradi stopnjevanja zasebnih in vladnih dejavnosti v vesolju, s čimer bo zagotovljeno, da se bodo ti artefakti ohranili za prihodnje generacije," je nadalje poudarila predsednica in izvršna direktorica WMF-a.

Neil Armstrong se je v zgodovino zapisal leta 1969 kot prvi človek, ki je stopil na Luno. Foto: Reuters
Neil Armstrong se je v zgodovino zapisal leta 1969 kot prvi človek, ki je stopil na Luno. Foto: Reuters

"Uvrstitev določenega območja na seznam šele začetek"
Neprofitna organizacija WMF s sedežem v New Yorku je bila ustanovljena pred 60 leti. Zagovorniški program World Monuments Watch so zagnali leta 1996, vsaka dosedanja objava seznama za spremljanje je poudarila, kako se grožnje dediščini še naprej pojavljajo in razvijajo. Osrednji cilj WMF-a je povečevanje ozaveščenosti, zlasti o lokacijah brez mednarodnega profila. Na letošnji seznam so na primer vključeni tudi stoletja stari pravoslavni samostani v dolini Drine v Albaniji, ki bi lahko imeli koristi od odgovornega, trajnostno naravnanega turizma. Druge lokacije trenutno nimajo pomembnega statusa priznanja, kot je status Unescove svetovne dediščine, ki bi povečal njihovo prepoznavnost za ohranitev. Med te sodi na primer velika trgovska pot v ZDA, starodavna avtohtona pot, ki povezuje današnjo Virginijo in Severno Karolino, katere deli so še zmeraj ohranjeni.

"Pomembno je, da je uvrstitev določenega območja na seznam šele začetek. WMF tesno sodeluje s partnerji pri oblikovanju projektov, ki obravnavajo ugotovljene izzive, in zagotavlja sredstva za njihovo podporo," je poudarila Bénédicte de Montlaur. Po njenih besedah so za cikel 2025 za zdaj zbrali dva milijona dolarjev (1,94 milijona evrov), ki jih bodo dodelili projektom, vezanim na ta seznam.