Haydn v Londonu leta 1792, kot ga je upodobil Thomas Hardy. Foto: Wikipedia
Haydn v Londonu leta 1792, kot ga je upodobil Thomas Hardy. Foto: Wikipedia
Tik pred njegovo smrtjo so Francozi napadli Dunaj in topovska krogla bi skoraj zadela njegovo hišo. Ko so Francozi zavzeli Dunaj, je dal Napoleon postaviti pred njegova vrata častno stražo.

Haydn je bil zelo priljubljen in cenjen na Dunaju ob koncu 18. stoletja in je dobil celo vzdevek "očka" - zaradi dobrodušnosti, veselega in brezskrbnega značaja je predstavljal tip podeželskega skladatelja, ki je stopil v službo bogatega gospoda in napisal številna prijetna, programska, tenkočutna in kratkočasna dela.

Haydn se je rodil leta 1732 kolarju iz majhnega kraja Rohrau na tromeji med Avstrijo, Slovaško in Madžarsko. Neločljivo je bil povezan z Železnim, glavnim mestom avstrijske Gradiščanske, kjer je imela eno svojih rezidenc madžarska plemiška rodbina Esterhazy, ena najmočnejših in najvplivnejših v Avstriji, pri kateri je dolga štiri desetletja skrbel za glasbo, sprva kot namestnik, nato kot kapelnik.

Celoten opus presega tisoč del
Za Esterhazyjeve je ustvaril številne skladbe, globok pečat je pustil zlasti v klasični simfoniji in godalnem kvartetu, zaradi česar ga glasbena zgodovina označuje za "očeta" obeh zvrsti. Napisal je številne opere, maše, oratorije, solistične koncerte, pa tudi 50 klavirskih sonat, 80 godalnih kvartetov in 104 simfonije, s čimer je rekorder med simfoničnimi skladatelji. Celoten opus tako obsega 750 avtorskih del in 330 priredb, zaradi obširnost pa so ga sistematično uredili šele med letoma 1934 in 1971.

Namesto bivanja pri angleški kraljici se je vrnil na Dunaj
Njegovih del pa niso izvajali le v tedanji habsburški monarhiji, znan je bil tudi v Angliji, kjer se je mudil dvakrat in tam med drugim zložil t. i. Londonske simfonije, med tamkajšnjim prebivanjem pa mu je oxfordska univerza podelila tudi naslov doktorja glasbe. Angleška kraljica mu je celo ponudila apartma v Windsorju, a se je na koncu odločil, da bo stara leta preživel na Dunaju, verjetno tudi zato, ker je Angliji grozilo, da bo zaradi vojne z Napoleonom odrezana od sveta.

Tik pred njegovo smrtjo so Francozi napadli Dunaj in topovska krogla bi skoraj zadela njegovo hišo. Ko so Francozi zavzeli Dunaj, je dal Napoleon postaviti pred njegova vrata častno stražo, kar le še bolj priča o njegovi izjemni priljubljenosti že v času njegovega življenja. Umrl je leta 1809 od starosti in izmučenosti, star 77 let, pokopali so ga na pokopališču pri Hundsturnosti, a ga je dal knez leta 1820 prekopati v Eisenstadt.

Ljubljane, kljub bližini, ni nikoli obiskal, čeprav je njegovo glasbo slišala po zaslugi tedanje Filharmonične družbe, predhodnice današnje Slovenske filharmonije. Družba ga je leta 1800 celo imenovala za svojega častnega člana.

V Železnem Haydnov festival od leta 1986
V Železnem, mestu s 12.500 prebivalci, že od leta 1986 prirejajo Haydnov festival, od letošnjega 31. marca, dneva Haydnovega rojstva, pa skoraj ne mine dan, ko se obletnice ne bi spomnili s koncertom njegovih del. V jubilejnem letu bodo tako poustvarili vse njegove simfonije.

Na današnjo obletnico smrti so pripravili veliko slovesnost z napovedano udeležbo najvišjih predstavnikov države. V veliki dvorani dvorca Esterhazy bo zazvenel oratorij Stvarjenje. Na pobudo mesta bodo orkestri in pevci to skladbo izvedli tudi drugod po svetu, med drugim v Antwerpnu, Varšavi, Atenah, Rimu, Bostonu, Torontu in Seulu.

B. K.