Tudi zato je Brasília, zgrajena v 20. stoletju, edino mesto na svetu, ki ga je na seznam zgodovinske in kulturne dediščine leta 1987 uvrstil UNESCO. Prebivalci to čast sicer jemljejo z rezervami, saj ohranja kulturno dediščino mesta, hkrati pa zelo otežkoča kakršne koli posodobitve.
Novo prestolnico so zgradili v dobrih štirih letih
O tem, kje bi stala nova brazilska prestolnica (prvotno je bilo glavno mesto Rio De Janiero) so razmišljali že konec 19. stoletja, za sedanjo lokacijo, takrat zgolj opustelo območje, pa so se odločili leta 1922. Z gradnjo mesta je leta 1956 pričel takratni predsednik Juscelino Kubitschek, ki se je za Brasílio odločil iz večih razlogov: želel je naseliti in industrijsko razviti tudi osrednji del Brazilije ter povezati državo kot celoto. Hkrati bi bila prestolnice v središču države bolj zavarovana pred morebitnimi vpadi tujih držav. K projektu je pritegnil priznane mestnega urbanista Lúcia Costo, arhitekta Oscarja Niemeyerja in krajinskega arhitekta Roberta Burlo Marxa. Mesto Brasília so zgradili v vrtoglavo hitrem času. Kljub številnim težavam: medtem ko sta bila pesek in gramoz sicer na voljo, so morali gradbeni les pripeljati iz 1200 kilometrov in železo iz 1600 kilometrov oddaljenih krajev, je bila nova brazilska prestolnica 21. aprila 1960 že preseljena.
Najboljši par
Costa kot glavni mestni urbanist in Niemeyer kot glavni arhitekt, ki je v mestu zasnoval vse javne zgradbe, sta v projektu, imenovanem »plano piloto« videla priložnost udejanja novih, modernih idej v arhitekturi. Želela sta, da se vsak element mesta, od javnih do stanovanjskih poslopij in zelenih površin zlije s celotno podobo mesta. Kot načrtovalec mesta je Costa posegel na vse ravni življenja, določil je celo kakšne barve naj bodo mestni taksiji, uniforme voznikov avtobusov in kako naj izgledajo grobovi.
Umetnik v arhitekturi
Da je umetnik v arhitekturi pa je s svojimi arhitekturnimi idejami dokazal tudi Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, sicer začetnik in glavni predstavnik brazilskega modernizma v arhitekturi, ki je letošnjega 15. decembra praznoval okroglih 100 let, saj njegove stavbe s svojimi futurističnimi oblikami še danes jemljejo dih. Zanimivo je, da je, kot prepričan komunist, v mestu želel udejaniti tudi nekatere socialistične ideje, kot na primer, da bi bila vsa stanovanja v lasti mesta, ki bi jih oddajalo prebivalcem in da v mestu ne bi bilo nikakršnih elitnih četrti, pač pa bi delavec stanoval poleg ministra, vendar so bile večinoma prezrte. Niemeyer je do sedaj ustvaril več kot 600 projektov po vsem svetu in za svoje delo prejel številne nagrade. Njegovo življenje pa se je leta 1964 znašlo tudi na filmskem platnu. V francoskem filmu L'homme de Rio (Človek iz Ria) je v njegove čevlje stopil Jean-Paul Belmondo.
Kot vsa sodobna velemesta se tudi Brasília danes sooča s številnimi težavami: veliko naseljenostjo (več kot 2.000.000 milijona ljudi), neučinkovitim mestnim prometom in visokimi cenami stanovanj.
Kristina Sluga
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje