Razstava soške fronte

Ob 90-letnici od kočanih bojev na soški fronti so v Tolminskem muzeju pripravili slovensko češko razstavo, ki so jo poimenovali Soška fronta 1915-1917. Na postavitvi, ki je razdeljena v dva dela, prevladujejo predvsem fotografije, ki so jih muzeju podarili lani, javnost pa si jih tako lahko ogleda prvič.

Razstava, ki bo na ogled do 30. septembra, je nastala na pobudo Čeha Arthurja Rehbergerja, čigar sorodnik je padel na soškem bojišču. Postavitev je namenjena predvsem ohranjanju spomina na napake iz preteklosti, pa tudi raziskovanju številnih še nepoznanih zgodovinskih virov, ki omogočajo boljši vpogled v skupno evropsko preteklost.

Tri zgodbe avstro-ogrskih vojakov
Češki del razstave, ki ga je skupaj z Rehbergerjem postavil Josef Fučik, povezuje naslov S češkimi vojaki na soški fronti. Postavitev se predvsem osredinja na prikaz dogodkov, ki so med prvo svetovno vojno avstro-ogrske vojake češke narodnosti privedli na soško bojišče.

Tri zgodbe avstro-ogrskih vojakov je naslov drugega dela razstave, ki ga je pripravila direktorica Tolminskega muzeja Damjana Fortunat Černilogar. Postavitev spremlja dogajanje na fronti skozi gradivo, ki so ga ohranili udeleženci vojne in je danes v rokah njihovih potomcev in sorodnikov, in tako predstavlja grozote na fronti skozi pripoved vojakov Franza Aignerja, Klemensa Melicherja in Eugena Krausa-Lazareviča.

Poleg predmetov Tolminskega muzeja je na ogled še arhivsko in dokumentarno gradivo, ki ga sicer hranijo v slovenskih, čeških in avstrijskih muzejih, arhivih in zasebnih zbirkah. Obe postavitvi so pospremili še z razstavnim katalogom in delom Spomini avstro-ogrskega častnika na Tolmin avtorice Marie Dorothe Huf-Melicher.

Odprtje razstave je z govorom pospremil evropski poslanec Alojz Peterle, slavnostna govornica pa je bila njegova češka kolegica Jana Hybaškova.