V Škofji Loki so odprli razstavo o stavbni zgodovini Loškega gradu, dogodek pa je v Grajski kapeli pospremil tudi koncert akustične skupine Tantadruj. O najstarejši zgodovini gradu je malo znanega.
Prva pisna omemba: na začetku 13. stoletja
Prve pisne omembe Loškega gradu izhajajo (po navedbah kustosa, arheologa Jožeta Štukla iz Loškega muzeja) v leti 1202 in 1215, ki omenjata močno utrjen grad v kraju z imenom Loka. Zgovoren dokaz o obstoju Loškega gradu je moč najti tudi v prvem popisu grajskega inventarja iz leta 1315, kjer je v povezavi z gradiščansko službo omenjen Zgornji stolp na Kranclju kot stari stolp nad gradom.
Osrednja bivalna stavba prvotnega gradu je bil stolp z več nadstropji. Zaradi potrebe po številnih pomožnih objektih znotraj zavarovanega dvoriščnega prostora so stolp najverjetneje že v začetku 13. stoletja utrdili z obzidjem. V inventarnih popisih z začetka 14. stoletja so poleg prostorov v stolpu omenjene tudi konjušnica, kuhinja in kašča, ki pa so se zaradi velikosti ali posebnih potreb nahajali zunaj stolpa, a še znotraj zavarovanega grajskega dvorišča.
16. stoletje: rekonstrukcija po potresu
Loški grad je 26. marca 1511 močno poškodoval hud potres. Glavna popotresna obnova je potekala v letih od 1513 do 1516, povsem zaključena pa je bila šele leta 1526. Zunanjo linijo gradu so na vseh štirih vogalih utrdili s stolpi. Glavna bivalna stavba je takrat še ostajal stolp, ki je stal na sredini grajskega dvorišča, leta 1892 pa so ga zaradi prepričanja arhitekta, da stolp zavzema celotno dvorišče in preprečuje grajski stavbi svetlobo in zrak, porušili.
Pod okriljem uršulink
Naslednja večja obnova gradu je potekala v letih med 1716 in 1722. Grad je po tej obnovi dobil nov videz, njegova podoba pa se tja do konca 19. stoletja ni več spreminjala. Leta 1803 je Loški grad prevzela država, leta 1890 pa so lastnice gradu postale uršulinke, ki so grad takoj začele obnavljati. Zadnje dejanje obnove gradu pod okriljem uršulink je bilo končano 1908, ko je bil uršulinski šolski in vzgojni zavod najlepši in najmodernejši v vsej Avstro-Ogrski.
Od vojne bolnišnice pa do zbirnega centra za domobrance in muzeja
Med prvo svetovno vojno je bila na gradu vojna bolnišnica, po vojni pa so uršulinke nadaljevale svoje vzgojno in šolsko delo vse do leta 1941, ko so Nemci zasedli grad in uršulinke pregnali iz Škofje Loke. Po vojni so bili na gradu zbirni center za vrnjene domobrance, zapori za nemške vojne ujetnike in kazensko poboljševalni zavod. Leta 1959 je grad prevzela občina in v njem je začel delovati Loški muzej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje