Obnova Loškega gradu, katerega zasnova sega v 13. stoletje, se je začela že leta 1993, a je zaradi denacionalizacije zastala. Po končanem denacionalizacijskem postopku je občina znova lahko kandidirala na razpis ministrstva za kulturo in leta 2006 uspela pridobiti polovico vseh potrebnih sredstev za prenovo severovzhodnega dela gradu, v katerega so v teh treh letih vložili skoraj 800.000 evrov.
Začetki Škofje Loke v 9. stoletju?
Najstarejši del grajskega poslopja predstavlja severovzhodni stolp, ki je bil v preteklosti tudi deležen najmanj predelav. Ravno zato so tudi šli v njegovo prenovo s pričakovanjem arheoloških najdb. Ob sondiranju so odkrili nekatere zanimive elemente gradnje, ki niso pomembni za zgodovino le grajskega poslopja, ampak celotnega mesta.
V pritličju stolpa so odkrili prvotni, okrogli romanski stolp iz 10. stoletja, ki dokazuje, da je že vsaj v 10. ali celo v 9. stoletju na mestu današnjega gradu stal objekt, čeprav pisni viri v tem obdobju na Loškem opisujejo le Stari grad. Novo odkritje zato daje popolnoma novo sliko življenja v Loki pred tisočletjem. Na njegovi podlagi je mogoče predvidevati, da je mesto na tem prostoru obstajalo že pred letom 973, ko je to ozemlje Oton II. podaril freisinškim škofom.
Kmalu rekonstruiran tudi leseni dvižni most
V severovzhodnem stolpu je bil tudi prvotni vhod v Loški grad. Zato so ga v celoti obnovili in znova odprli, kmalu pa bo odprt tudi rekonstruiran leseni dvižni most, ki bo glede na dosegljive podatke edini rekonstruirani dvižni most na slovenskih gradovih in bo zato pomembna atrakcija za obiskovalce. Hkrati pa se z novim vhodom grad približuje mestu in mesto obiskovalcem, ki bodo lahko z nove razgledne točke opazovali mesto.
Vse nove najdbe bo Loški muzej vključil v ogled gradu in muzejskih zbirk. Svečano odprtje in predstavitev obnovitvenih del pa je spremljala tudi razstava med pobratenima občinama, Freisingom na Bavarskem in Škofjo Loko.
B. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje