Največ razstavljenih karikatur na muho seveda vzame turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana in njegovo vlado v Ankari.
"S svojimi deli se bo na razstavi predstavilo 50 ustvarjalcev in se zavzelo za svobodo tiska. Hkrati bodo dokazali, kako izvirna, umetniška in napredna je v Turčiji risba," so zapisali v galeriji. Razstava del bo dvojezična, v nemščini in turščini.
Častitljiva tradicija satire na udaru
V Turčiji je politična satira zelo priljubljena in ima bogato tradicijo – že v osmanskem cesarstvu so z risbicami brili norce iz oblastnikov, a se karikaturisti dandanes iz očitnih razlogov vse redkeje odločajo za politične teme. V državi trenutno teče več sodnih postopkov zaradi razžalitve predsednika. Eden najbolj znanih turških karikaturistov, Musa Kart, je zaradi suma terorizma že več mesecev predmet preiskave. Lani sta karikaturista satirične revije Penguen morala plačati visoko kazen zaradi razžalitve predsednika; revija je medtem bankrotirala in nehala izhajati. Preostali dve satirični publikaciji, LeMan in Uykusuz, prav tako poročata o vse močnejšem pritisku oblasti.
Kuratorka nemške postavitve Sabine Küper-Büsch je za razstavo izbirala samo karikature, ki v domovini niso imele nobenih sodnih posledic za svoje avtorje: "Za nas je ključno, da se ilustratorjem nič ne zgodi." "Problematične" so menda predvsem upodobitve politikov kot živali, ki veljajo za hudo ponižanje. Ilustracija Erdogana kot mačke ali žirafe bi bila na primer veliko bolj sporna kot risba predsednika s hitlerjevskimi brčicami in dvignjeno desnico.
Turškim kolegom bi v nemški galeriji radi ponudili čim večji podij za nagovarjanje Evrope, zato je toliko bolj priročno, da je Kassel trenutno v ospredju pozornosti umetniškega sveta zaradi mednarodne razstave documenta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje