Tradicionalni prizorišči beneškega bienala Giardini in Arsenale bosta od danes do 22. novembra znova oživeli v duhu svetovne likovne umetnosti; poleg osrednjih dveh prizorišč pa so letos odprta tudi druga. Tematiko letošnje razstave je zasnoval umetnostni zgodovinar in filozof Daniel Birnbaum; razstava tokrat ni razdeljena na različna poglavja, temveč različne teme povezuje v neko celoto, združeno z naslovom Ustvarjanje svetov (Fare Mondi). Letos se na bienalu predstavlja 90 umetnikov z različnih koncev sveta. Slovenijo zastopata Miha Štrukelj s projektom x=0/y=0 Šum v procesu in Marjetica Potrč, med svetovno znanimi imeni pa je mogoče zaslediti še Gordona Matta Clarka, Blinky Palermo, Andréja Cadera, Öyvinda Fahlströma in Lygio Pape, Jeffa Koonsa, Takašija Murakamija ter druge.
Nagrajenci in slavnostno odprtje
'Slavljenca' 53. prireditve sta John Baldessari in Yoko Ono, ki sta ob slavnostnem odprtju, dan pred uradnim odprtjem, prejela beneškega zlatega leva za življenjsko delo. Mednarodna žirija, ki jo sestavljajo Italijanka Angela Vettese (predsednica), Jack Bankowsky iz ZDA, Homi K. Bhabha iz Indije, Južnoafričan Sarat Maharaj in Julia Voss iz Nemčije, je poleg omenjenih dveh nagrajencev nagradila tudi druge umetnike.
Zlatega leva za najboljši pavilijon so dobile Združene države Amerike, ki jih predstavlja tudi Bruce Nauman z delom Topological Gardens, zlatega leva za najboljšega umetnika je prejel nemški umetnik Tobias Rehberger, srebrnega leva za obetajočo mlado umetnico je prejela Švedinja Nathalie Djurberg. Posebne omembe žirije pa so si letos prislužili Brazilka Lygia Pape, kuratorja Danske in nordijskih držav Michael Elmgreen in Ingar Dragset, Singapurec Ming Vong ter Roberto Cuoghi.
Umetnost kot stvarjenje novega sveta
Kot je povedal Birnbaum ob predstavitvi letošnjega bienala, je ustvarjanje svetov kot temo bienala izbral zato, ker ta naslov izraža njegovo željo po poudarjanju procesa ustvarjanja: "Umetniško delo predstavlja avtorjevo vizijo sveta, in če to vzamemo povsem dobesedno, smemo umetnost razumeti kot način stvarjenja sveta. Moč vizije ni odvisna od vrste ali kompleksnosti orodij, ki jih umetnik uporabi. Zato bodo na razstavi zastopane vse oblike ustvarjanja: instalacijska umetnost, video in film, kiparstvo, umetnost performansa, slikanje, risanje in parada." Birnbaum je tako napovedal nadaljevanje smernice, ki je zaznamovala že prejšnje bienale; to je prečenje meja med različnimi umetniškimi disciplinami.
Tudi letos bo bienale zaznamoval bogat spremljevalni program, ki ga bo med drugim sestavljalo kar 38 dogodkov različnih mednarodnih organizacij in ustanov. Bienale pa se ne bo izognil spominu na 100. obletnico Futurističnega manifesta. Prav med inavguracijo bienala bodo namreč v palači Ca' Giustinian odprli razstavo The Vision Machine: Futurists in the Biennale (Vizionarski stroj: Futuristi na bienalu).
Lejla Švabič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje