Grafike slovitega umetnika - sicer slikarja, kiparja, grafika in pesnika - bodo namreč med 4. februarjem in 9. marcem na ogled v Mestni galeriji v Ljubljani.
Iz dadaizma v nadrealizem
Ernst, ki se je rodil leta 1891 v Brühlu pri Kölnu, je izhajal iz dadaistične umetnosti, po preselitvi v Pariz pa se je intenzivneje posvetil nadrealizmu in istoimenskemu umetniškemu gibanju, ki je imelo močan vpliv na vse zvrsti umetnosti. Bil je tesen prijatelj s takrat zelo napredno mislečimi umetniki - ustvarjalci novega estetskega pogleda - kot so bili Paul Eluard, Tristan Tzara, Andre Breton in Jean Arp.
Žarenje zemlje v mračnjaški mesečini
V tem obdobju je njegovo slikarstvo pridobilo na intenzivnosti, barve so zažarele, tematsko pa je izhajal iz fantastičnih motivov z veliko simbolike in metaforike.
Ernst je uporabljal kombinirane tehnike z barvo, asemblažem, kolažem in frotažem, ustvarjal pa je na velikih, včasih prav megalomanskih platnih, s katerimi je najlažje predstavil motive skrivnostnih pokrajin, črnih jam in temačnih gozdov, razbrazdani skalni svet ter mračnjaško vzdušje mesečine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje