Ena od izbrank Brede Škerjanec je tudi grafičn aumetnica Zora Stančič. Foto:
Ena od izbrank Brede Škerjanec je tudi grafičn aumetnica Zora Stančič. Foto:
Metka Golec in Miha Knific iz tandema son:DA bosta pomagala postaviti usrani spomenik na osrednjem mestnem trgu.
Po ljubljanskem vzoru bo tudi na Portugalskem umetnost naselila urbane prostore. Foto: RTV SLO

S povabilom ljubljanski umetniški ustanovi so organizatorji festivala počastili 50. obletnico ljubljanskega mednarodnega grafičnega bienala, za pripravo katerega skrbi ravno MGLC.

Izbor Brede Škerjanec
Za predstavitev MGLC-ja na Portugalskem bo pskrbela kustosinja Breda Škerjanec, ki je pripravila izbor grafičnih del. Ta naj bi izčrpno predstavil grafično umetnost slovenskih avtorjev srednje in mlajše generacije, več kot polovica del pa je nastala v ateljejih MGLC-ja. Na zahodni rob Iberskega polotoka bodo potovala dela Saša Vrabiča, Andreja Brumna Čopa, Zore Stančič, Huiqin Wang, Anje Jerčič, Ane Zavadlav, Mojce Zlokarnik in Petra Ciuhe.

Glas o slovenski umetnosti bo na bienalu širil še en Slovenec; svoja dela bo razstavil slikar Berko iz Škofje Loke. Berko bo v Vili Novi de Cerveira predstavil dela iz cikla Nikoli niste daleč od Berkove zvezde, ki je nadaljevanje Berkove kolekcije sitotiskov božičnih zvezd.

Bienale v korak s sodobnimi tehnologijami
Prva leta je bienale predstavljal predvsem domačo in špansko umetnost, od leta 2000 pa je pridobil jasen mednarodni značaj. Osrednja tema letošnjega bienala bodo nove tehnologije v umetniški praksi. Prireditelji 13 izvedbe bienala so se pri pripravi dogajanja delno zgledovali tudi po ljubljanskem Mednarodnem grafičnem bienalu.

Sredi mesta po ljubljanskem vzoru
Po vzoru ljubljanske prireditve bodo dogajanje popestrili s projektom v urbanem prostoru, ki bo osrednji trg v mestu Vila Nova de Cerveira okrasil s plastično strukturo z digitalnimi podobami. Skulptura bo nosila tudi slovenski pečat; Škerjančeva je za izvedbo projekta namreč izbrala slovenski umetniški tandem son:DA, venezuelsko avtorico Patricio Vilalobos de Echeveria ter brazilskega avtorja Luiza Monforteja.