Kobariški muzej so ustanovili leta 1990, da bi predstavil zgodovino Kobarida, predvsem pa dogajanje na soški fronti od maja leta 1915 do novembra 1917. Gre torej za zgodovinski muzej z vojno tematiko in s protivojnim sporočilom, ki v ospredje postavlja pripovedi malih ljudi, potisnjenih v grozote vojne, pri čemer pa jih barve uniform ne delijo na dobre in slabe fante.
Zanimiv za obiskovalce
Večji del stalne postavitve je namenjen dogajanju na goratem, severnem delu soške fronte in podrobni predstavitvi gradiva o znameniti kobariški bitki - 12. bitki ob Soči, v kateri so po 24. oktobru 1917 nemške in avstro-ogrske divizije italijanske nasprotnike potisnile vse do reke Piave. Poleg stalne razstave in tistih občasnih pa se v muzeju posvečajo izdajanju strokovnih knjig, DVD-jev, zaposleni pa sodelujejo na različnih seminarjih, okroglih mizah in simpozijih doma in v tujini. Obsežno je njegovo delo v arhivih v Rimu, Budimpešti in na Dunaju, tudi v sodelovanju z drugimi institucijami, kot so Vojnozgodovinski inštitut in Muzej madžarske armade iz Budimpešte, ZRC SAZU, Fundacija poti miru v Posočju.
V dvajsetih letih je kobariški muzej obiskalo 1.200.000 obiskovalcev, v povprečju torej 60.000 letno. Muzej je poseben tudi po svojem statusu in organiziranosti ter posebej po finančnem poslovanju. Deluje namreč kot podjetje, in sicer kot neprofitna d. o. o. s programskim svetom. Ves čas svojega obstoja iz lastnih virov (vstopnina) pokriva vse stroške rednega poslovanja in na ta način ne bremeni državnega ali občinskega proračuna.
Slovesnost ob 20-letnici
Letošnjo obletnico, ki jo praznujejo prav danes, bodo počastili tudi z izdajo zbornika. Zbornik je razdeljen v več tematskih sklopov, ki so opremljeni z obsežnim fotografskim gradivom, v njem pa so svoje misli o muzeju in delu zapisali tudi zaposleni v muzeju. Današnje slavje se bo začelo z odprtjem nove razstave o Mrzlem vrhu z naslovom Gora krvi in železa, sledil bo slavnosti nagovor predsednika države Danila Türka, nastopila pa bosta tudi kvintet trobil Orkestra Slovenske vojske in umetniška skupina pod vodstvom režiserja Marjana Bevka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje