Vsakoletna prireditev je namenjena spominjanju na strašno dogajanje ter trpljenje udeležencev bojev in prebivalstva med prvo svetovno vojno na bojiščih ob Soči, predstavitvi novosti v muzeju in pregledu dela v preteklem letu, so sporočili iz Kobariškega muzeja. Tako so v Kobaridu odprli razstavo Tam na visokih vrhovih gora, 1915-1917. Slavnostna govornica na prireditvi je bila ministrica za kulturo Majda Širca.
Vojaki v razmerah Krnskega pogorja
Ob tej priložnosti v Kobariškem muzeju predstavijo tudi novo razstavo, pogosto ustvarjeno v sodelovanju z domačimi in tujimi avtorji ter ustanovami. Letos je to postavitev Tam na visokih vrhovih gora, 1915-1917, ki je nastala v sodelovanju z Vojaškozgodovinskim muzejem in inštitutom iz Budimpešte. Odprl jo je direktor te madžarske ustanove Jozsef Hollo.
Fotografska razstava prinaša gradivo o dogodkih in razmerah, v katerih so se znašli v Krnskem pogorju avstroogrski vojaki med soško fronto. Velik del gradiva je javnosti predstavljen prvič, saj številni podatki doslaj širšemu občinstvu še niso bili dostopni, so sporočili iz Kobariškega muzeja.
Kobariški muzej je z Vojaškozgodovinskim muzejem in inštitutom iz Budimpešte začel sodelovati že leta 1997, in sicer na razstavi ob 80-letnici t. i. kobariške bitke. V naslednjih letih je sodelovanje preraslo v redna srečanja, postavitve razstav v Kobaridu in madžarskih mestih ter v raziskovalno delo v arhivih.
V okviru dneva muzeja so v Kobaridu podelili tudi priznanja tistim, ki so največ prispevali k delovanju ustanove. Posebno zahvalo je prejela generalna policijska uprava, ki je Kobariškemu muzeju avgusta podarila 22 kosov orožja iz prve svetovne vojne.
Kobariški muzej so leta 1990 ustanovili z namenom, da predstavi bogato zgodovino Kobarida in dogajanje na soški fronti med letoma 1915 in 1917. Po svoji usmeritvi sodi med zgodovinske muzeje z vojno tematiko in nosi protivojno sporočilo. O njegovi uveljavljenosti pričajo različne nagrade, pa tudi milijonti obiskovalec, ki so ga zaznamovali v letu 2007.
Foto: spletna stran https://kraji.eu/
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje