Od 2. 9. boste v največjem britanskem muzeju lahko izvedeli vse o kraljestvu, ki se je med letoma 550 in 330 pred našim štetjem raztezalo od centralne Azije pa vse do obrežij severne Afrike.
Najlepša mesta antičnega sveta
Razstava bo skušala enega od največjih imperijev vseh časov predstaviti čim bolj veličastno, da bi se ljudje končno zavedeli, da veliki politiki, bistri znanstveniki in spretni umetniki niso živeli le v Egiptu in na jugu balkanskega polotoka. Obisk postavitve bi moral razveseliti vse ljubitelje arhitekture, kajti kustosi bodo veliko pozornosti posvetili predvsem gradbenim dosežkom Perzijcev. Ravno čudovite stavbe naj bi pomagale ustoličiti Perzepolis, kot eno najlepših mest zadnjih stoletij pred nastopom našega štetja.
Natolcevanja starih Grkov
Krivci za to, da je antična Perzija utonila v pozabo naj bi bili predvsem pisatelji in zgodovinarji antične Grčije, ki so Perzijce portretirali kot krute, despotske in lakomne.
Pri tem pa so "pozabili" omeniti, da so bili ravno perzijski voditelji eni najbolj strpnih v antičnem svetu. Ljudstvom na osvojenih ozemljih namreč nikoli niso vsiljevali svoje vere in tudi lokalnih običajev niso skušali izkoreniniti.
Povezava z Iranom
V Britanskem muzeju so izredno ponosni, da jim je k sodelovanju pri propravi razstave uspelo pritegniti tudi strokovnjake za antični svet iz Irana. Posebej za londonsko razstavo bosta nekaj svojih eksponatov posodila muzej Persepolis in muzej v Teheranu, del svoje bogate arheološke zbirke pa bo v London poslal tudi Louvre.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje