Poštarji so v Bratislavo prinesli skoraj tri tisoč ilustracij. Foto: ZDSLU
Poštarji so v Bratislavo prinesli skoraj tri tisoč ilustracij. Foto: ZDSLU
Lila Prap
Lila Prap je vajena tudi že uspehov onkraj slovenskih mej. Foto: RTV SLO
Marija Lucija Stupica je s svojimi sanjskimi ilustracijami prepričala tudi žirijo v Bratislavi. Foto: sarmedemostra.it

Na letošnje srečanje ilustratorjev - potekalo bo do 31. oktobra - so ilustratorji s celega sveta poslali kar 2.966 del, v času bienala pa poteka tudi razstava izbora najboljših ilustracij.

Slovenci med ilustratorsko elito
V Bratislavi slovensko ilustracijo predstavljajo Maša Kozjek (delo Volk in sedem kozličkov), Andreja Peklar (Žabji kralj in zvesti Henrik), Lila Prap (I like colours I like black and white), Petra Preželj (Z botro pujso na potep), Irena Romih (Mrak eno jutrnja: štorje iz slovenske Istre), Zagorka Simič (Sto travniških rastlin Slovenije), Alenka Vidrgar (Leteča riba) in Daša Simčič (Čira čara in sinko potepinko). Nastop slovenskih ilustratorjev v Bratislavi je omogočila Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov.

Gora ilustracij
V 20 letih je na bienalu sodelovalo že 5.382 ilustratorjev, zvesti obiskovalci - bienale so morali obiskati prav vsako leto - pa so si lahko ogledali že kar 44.714 ilustracij.

Bratislavski bienale, ki deluje pod okriljem Unesca, velja za najprestižnejšo mednarodno razstavo ilustracij v otroški in mladinski literaturi.

Slovenski uspehi v Bratislavi
Ob koncu bienala ilustracije bo strokovna žirija razglasila dobitnike nagrad, ki so jih doslej osvajali tudi slovenski ilustratorji: Marija Lucija Stupica (zlato jabolko, 1985), Marlenka Stupica (zlata plaketa, 1969, 1971, 1977), Miroslav Šuput (zlata plaketa, 1987) in Alenka Sottler (nagrada otroške žirije, 1999). Dvanajst žirantov bo podelilo veliko nagrado BIB-a, pet zlatih jabolk, pet plaket in častne pohvale založnikom.

Vdor računalniške tehnologije
V okviru prireditve bo potekala delavnica Albina Brunovskyja, katere udeleženci bodo ustvarjali na temo Kako povedati ... Kako zapisati v tujem jeziku.

Udeleženci delavnice bodo skušali raziskati možnosti, ki jih ponuja sodobna grafika, ter ugotoviti, kaj to pomeni za usodo klasičnih tehnik ilustriranja. Pozornost bodo posvetili tudi umetnosti lepopisja oziroma kaligrafiji, saj tako kot v svet ilustracije tudi v umetnost kaligrafije usodno posega sodobna računalniška tehnologija.

V Bratislavi pa ne bodo pozabili tudi na težave ilustratorstva. Potekal bo namreč tudi mednarodni simpozij, katerega udeleženci bodo spregovorili o aktualnih temah na področju otroške ilustrirane literature.