Na razstavi, ki bo na ogled do 23. oktobra, lahko obiskovalci vidijo okoli 175 umetniških del iz nizozemskih muzejskih in zasebnih zbirk, ki prikazujejo podobe narave v kontekstu štirih svetovnih kultur. Na ogled so upodobitve narave, ki so nastale na Vzhodu, Zahodu, v islamski kulturi in v umetnosti domorodnih populacij.
Postavitev si je mogoče ogledati v zanimivem razstavišču cerkve, ki se nahaja v samem središču Amsterdama, gre pa tudi za razstavo z namenom, saj z njo želijo naravo prenesti v mesto in tudi tako pokazati, da je vsak od nas podoba narave, ki jo (so)oblikuje kultura.
Kaj določa naše zaznavanje narave?
To tezo potrjujejo tudi razstavljena umetniška dela, prek katerih so organizatorji razstave želeli obiskovalcem prikazati, kako sami (in drugi) zaznavajo naravo, kar v veliki meri določajo in omejujejo njihove kulturne korenine.
Ideja za postavitev je padla ob izidu publikacije Narava kot podoba profesorja Matthijsa Schoutena. V delu, ki je izšlo leta 2001, Schouten opisuje in primerja podobe narave v religiji, filozofiji, umetnosti in različnih kulturah v različnih obdobjih. Pričujoča postavitev se za razliko od Schoutenove knjige, ki govori o kulturnih skupinah, omejuje na kulture.
Kljub razlikam, ki se pojavljajo znotraj izbranih kultur, pa je po drugi strani dovolj sorodnih potez, na podlagi katerih jih je moč določiti kot pristop, ki podobno pristopa k izbrani tematiki narave.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje