Savin Sever sodi med najznačilnejše predstavnike ljubljanske arhitekturne šole ob koncu 50. let. Zanjo je značilna sinteza tradicije arhitekta Jožeta Plečnika in vpliv profesorja Edvarda Ravnikarja. Avtorji razstave so Aleksandra Dolenec Gojevič, Metka Dolenec, Gregor Gojevič in Miran Kambič.
Funkcija na prvem mestu
Kot so zapisali na spletni strani galerije, je bil arhitekt Savin Sever del najožjega krog vodilnih slovenskih arhitektov, ki smo jih umestili in verodostojno vzporejali z znakovno izraznostjo evropskega novega brutalizma in arhitekturnega strukturalizma.
Arhitektura Savina Severja je racionalna, premišljena, inovativna in humana. Misel in koncept sta bila tista, ki sta definirala njegovo arhitekturo. Pri načrtovanju je Sever vedno izhajal iz funkcijskih zahtev objekta, ki narekujejo konstrukcijo, ta pa oblikuje zunanjo podobo stavbe. Vidna konstrukcija in nezakrit surovi beton sta značilnosti, s katerima se arhitektura približuje estetiki novega brutalizma.
Poziv k ohranjanju arhitekturne dediščine
Severjevo ustvarjanje spominjajo dela, s katerimi smo se vsak dan srečavali, in so oblikovala modernistične mestne vedute. Sever je načrtoval nekaj najpomembnejših stavb povojne arhitekture, kot so tiskarna Mladinska knjiga, veleblagovnica Astra, paviljon AMZS, portalni objekt predora Karavanke in mnogi drugi.
V preteklih letih smo bili priča neprimernemu odnosu do naše povojne arhitekture. Porušeni so bili trije Severjevi objekti, nekaj pa jih je doživelo neprimerno obnovo. Razstava je zato priložnost, da širšo javnost opozori na pomembnost ohranjanja tega dela naše arhitekturne dediščine, s poudarkom na mestu Velenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje