Repliko kapele so ta mesec odprli na Plazi de la República v bližini spomenika, posvečenega mehiški revoluciji. Notranjost rekonstrukcije so prekrili z velikanskim platnom, na katerega so odtisnili reprodukcije renesančnih mojstrovin ene najbolj znanih znamenitosti na svetu. Več kot 2,6 milijona fotografij je bilo potrebnih, da so dobili verodostojno podobo stropnih prizorov Geneze, stenske poslikave Poslednje sodbe, ki je prav tako Michelangelovo delo, in stranskih fresk, ki so dela drugih slikarjev, med drugim Botticellija in Perugina.
Poleg fresk so v repliko vključili tudi podobe skulptur in druge dekoracije v naravni velikosti. Fotografi so v kapeli preživeli kar 170 noči in pod nadzorom direktorja Vatikanskih muzejev Antonia Paoluccija skrbno fotografirali 500 let stare poslikave.
Po besedah pobudnika projekta Berumna gre za prvi primer, ko je Vatikan dovolil reprodukcijo kapele v teh dimenzijah. Idejo je po poročanju El Universal dobil, ko je sam stal pod muskuloznimi Michelangelovimi figurami in opazil, kako je neko Mehičanko motrenje del ganilo do solz. Naslednji dve leti je posvetil uresničitvi rekonstrukcije v želji, da bi si renesančne mojstrovine v njegovi domači Mehiki lahko ogledali tudi tisti, ki jih pot ne bi nikoli zanesla na Apeninski polotok.
400 figur, ki so postarale renesančnega mojstra
Celoten projekt naj bi stal dobra dva milijona evrov. V mehiški prestolnici bo rekonstrukcija na ogled do konca junija, pot pa naj bi nadaljevala tudi po drugih mestih države. Poslikavo stropa Sikstinske kapele je naročil papež Julij II., Michelangelo pa je delo končal leta 1512. "Po štirih mučnih letih in več kot 400 figurah sem se počutil tako star in izčrpan kot Jeremija. Imel sem le 37 let, a tudi prijatelji niso prepoznali starca, v katerega sem se spremenil," naj bi končanje del pospremil Michelangelo. Dobri dve desetletji za tem, ko je strop prekril s prizori iz Stare zaveze, je steno za oltarjem poslikal z enim od osrednjih novozaveznih prizorov. Poslikavo dramatične poslednje sodbe je naročil papež Pavel III., Michelangelo pa jo je poslikal med letoma 1535 in 1541.
Dolge vrste pred kapelo
"Namenjena je tistim, ki morda nikoli ne bodo potovali v Rim in nikoli ne bodo imeli priložnosti doživeti notranjosti kapele," je o rekonstrukciji dejal Berumen, direktor organizacijskega sveta Razstave Sikstinska kapela v Mehiki. Za Jorgeha Serrana, Kubanca, ki živi v Ciudadu de Mexicu, je pomenila razstava priložnost, ki je ne bi zamudil. "Sanje mnogih ljudi na svetu so s tem dobile krila, predvsem pa je to darilo Ciudadu de Mexicu," je po poročanju Reutersa povedal med potrpežljivim čakanjem v dolgi vrsti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje