Vincenta in Alexandra so imeli nekateri njuni sodobniki za dvojčka. Foto:
Vincenta in Alexandra so imeli nekateri njuni sodobniki za dvojčka. Foto:
Van Gogh
Van Gogh: Pšenično polje s cipresami. Foto: National Galleries of Scotland
Van Gogh: Sončnice
Leta 1987 so bile van Goghove Sončnice prodane za 40 milijonov dolarjev. Foto: EPA

Gre namreč za sliki, ki jih je nekoč škotski trgovec z umetninami Alexander Reid prinesel domov iz Pariza, njegov oče pa ga je zaradi tega oštel, češ da prinaša v hišo takšno ostudnost, in vsako prodal za pet funtov. Prav nič se ni zmenil za to, da sta bili deli, med katerimi eno predstavlja Reidov portret, druga pa tihožitje s košaro jabolk, darilo sinu, ki je v letih 1886 in 1887 več mesecev živel v Parizu z Vincentom in njegovim bratom Theom.

Prvi ljubitelji impresionistov in postimpresionistov
Danes je obe sliki s še nekoliko mlajšim portretom Reida mogoče občudovati na razstavi, posvečeni temu velikemu nizozemskemu umetniku, ki so jo pred kratkim odprli v Galeriji Dean v Edinburgu. Razstava, ki bo na ogled do 24. septembra, temelji na umetninah, ki so pripadale britanskim "začetnikom zbirateljstva", ki so bili med prvimi ljubitelji in podporniki impresionističnih slikarjev.

Reid se ni zavedal, kaj je izgubil
Po besedah kuratorke Frances Fowle je anekdoto o dveh van Goghovih slikah zapisal škotski študent Alexander Hartrick, ki je spoznal van Gogha v Parizu leta 1887. Dodala je, da je Alexander Reid, ki je sčasoma postal pomemben trgovec z umetninami, kasneje na vso moč obžaloval prodajo del, tudi sam pa sprva seveda ni vedel, kako opevana bosta nekoč Vincentovo ime in njegova umetnost.

Nekoč za dva franka, danes za 40 milijonov dolarjev
Podobno se ni prihodnje van Goghove slave zavedal tudi Hartrick, ki je sprva nameraval za dva franka kupiti umetnikovo Tihožitje z jabolki, a je kasneje namere opustil, saj bi ga moral nesti vse do hotela. In če preskočimo približno stoletje, naj omenimo podatek, da je van Goghove Sončnice leta 1987 na dražbi v Londonu Japonec Jasuo Goto kupil za približno 40 milijonov dolarjev.

Van Goghov dvojnik
Van Goghova portreta Alexandra Reida sta na razstavi v Edinburgu prvič zaživela skupaj in tako omogočata izvrsten vpogled v razvoj umetnikovega stila. Fowlova je starejši portret opisala kot delo, ki še vedno izraža realistični pristop, dediščino, ki jo je umetnik prinesel iz Nizozemske. Mlajši portret pa po njenih besedah že izžareva vpliv bivanja v Parizu, ki mu je narekovalo uporabo svetlejše palete in približevanje bolj postimpresinostičnemu pristopu.

Kuratorka je še opozorila, da sta si bila Reid in van Gogh tudi vizualno zelo podobna, zaradi česar so obe sliki sprva označili kot avtoportreta. Starejši portret se danes nahaja v muzeju Univerze v Oklahomi, drugi pa v Kelvingrove Art Gallery and Museumu v Glasgowu.