Projekt je bil predstavljen leta 2009 na bienalu sodobne umetnosti v Carigradu, nato pa še lani v Salonu beograjskega Muzeja sodobnih umetnosti. Postavitev je zasnovana na umetnikovem raziskovanju komunikacijskih, tehnoloških in pravnih vidikov srebreniškega pokola, največjega vojnega zločina v Evropi po drugi svetovni vojni.
Teritorij 1995 preučuje strateške in taktične situacije na bojiščih in frontah, ki so nastale med vojno v BiH-u od leta 1992 dalje. Posebno pozornost posveča dogodkom na področju enklav Žepe in Srebrenice, ki sta bili razglašeni za območji pod zaščito ZN-a in kjer so julija 1995 paravojaške enote Republike srbske pod poveljstvom generala Ratka Mladića pobile približno 8.000 bošnjaških moških in dečkov.
Ne le "kolateralna škoda"
Cilj projekta je z obširnim dokaznim materialom z vojaško-tehničnega stališča opozoriti, da genocid ni bil posledica neorganizirane paravojaške gonje, ampak je bil del načrtne vojaške taktike, za katero morajo storilci in pasivni opazovalci prevzeti odgovornost. Projekt temelji na zbiranju dokumentov in v arhivu obravnava dejstva, ki se navezujejo na konkretne geolokacije in prestrezanja elektromagnetnega spektra.
Razstava je bila zamišljena v treh sklopih; na 12 panelih so prikazane analize komunikacij, poveljevanja in nadzorne mreže napadajočih enot ter prestrezanja njihovih komunikacij.
Zgodovinski arhivi odprejo vrata za umetnost
Drugi del tvorijo taktični prestrezni dokumenti in zvezki, ki so jih zabeležile enote vojske BiH-a, zvočni posnetki in rekonstrukcije komunikacijskih povezav ter ekspertize, ki so del gradiva Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu. Tretji element Teritorija 1995 sta obširna knjižnica in čitalnica, ki razkrivata širši kontekst vojnega zločina.
Peljhan deluje v mednarodnem okolju na področju povezav med tehnologijo, znanostjo in umetnostjo. Že od začetnih del se ukvarja tudi s tematiko taktičnih medijskih vidikov vojne v nekdanji Jugoslaviji. Je iniciator Makrolaba, ki je deloval med letoma 1997 in 2007.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje