Foto:
Foto:
Delo Marine Gržinič in Aine Šmid

Razstava, ki jo je odprl avstrijski kancler Wolfgang Schuessel, sodi v sklop prireditev ob prvomajski širitvi Evropske unije, pri katerih kot država partnerica sodeluje Avstrija.

Projekt bodo vzporedno izvedli na sedmih kolodvorih v Avstriji, na Madžarskem, Češkem, Slovaškem in v Sloveniji. 13 umetnikov iz teh držav je v ta namen zasnovalo umetniške intervencije. Med njimi so tudi slovenski umetniki Marina Gržinič, Aina Šmidt in skupina Irwin, ki se predstavljajo na dunajskem kolodvoru. Slovesnosti ob odprtju sta se udeležila tudi avstrijski državni sekretar, pristojen za kulturo Franz Morak, in slovenska ministrica za kulturo Andreja Rihter.

Umetniki delujejo kot nomadi
Projekt, katerega kustos je Peter Weibel, bo trajal do 31. maja. Na Dunaju, v Bratislavi in Brnu so ga že odprli, v Gradcu in Szombathelyju ga bodo odprli 28. aprila ter v Beljaku in Ljubljani 29. aprila. Arhitekt Boris Podrecca je za vse železniške postaje zasnoval začasni paviljon z informacijami o EU-ju. Z Madžarske sodelujejo Martin Fernezelyi, Tibor Geyor, Dora Maurer in Zoltan Szegedy Maszak, s Slovaške Erik Binder in Lucia Nimcova, s Češke Ivan Kafka in Jirži Suruvka ter iz Avstrije Eva Eszter Bodnar in Peter Pongratz.

Projekt bo predstavil prav za to priložnost ustvarjene kipe in podobe. Povabljeni umetniki že dolgo delujejo kot nekakšni nomadi in so močno povezani s sosednjimi deželami. Nekateri med njimi že dalj časa delujejo na Dunaju in se vračajo v svoje kraje, kakor tudi obratno - avstrijski umetniki, ki živijo v teh državah in se vračajo domov v Avstrijo.