Foto:
Foto:
V muzeju Winstona Churchilla si bomo lahko ogledali tudi posteljo, v kateri je prenočeval veliki voditelj, ki je v najhujših dneh 2. svetovne vojne prenočeval kar v prostorih vojnega ministrstva.
Za to mizo je sedel Winston Churchill, ko je britanski narod nagovarjal k potrpežljivosti in pogumu.

Spomenik z imenom Song je po naročilu BBC-ja izdelal kipar Paul De Monchaux, ki ga je navdihnil poetični slog Churchillovih medvojnih govorov, s katerimi je veliki voditelj Britance bodril pri prebijanju skozi obdobje pomanjkanja in strahu pred vojno.

Votel stolp dobro ponazarja Churchilla?
Abstraktno skulpturo v obliki votlega stolpa sestavlja 20 dvajset hrastovih plošč na katerih so zapisani deli slavnih Churchillovih budnic Otočanom. Zaradi nenavadne oblike je kip že ob predstavitvi načrtov za njegovo izdelavo povzročil precej polemik. Nekaterim Britancem se je namreč zdelo, da bi si Churchill zaslužil spomenik, ki bi že na prvi pogled razkrival, da je posvečen britanskemu vodji.

Psalmi narodnega buditelja
Churchill je pri oblikovanju svojih znamenitih govorov izredno pozornost posvečal tudi slogovnemu, in ne le pomenskemu vidiku zapisanih besed. Da pa bi se govori poslušalcem čim bolj vtisnili v spomin, se je Churchill zgledoval po besednih figurah, katerih se poslužujejo poeti. Tako je veliki politik razvil poseben slog, ki ga je sam poimenoval psalmski slog in katerega osnova je bila izbira čustveno in pomensko izredno močnih besed, ki so v poslušalcih izvale močan emocionalni odziv in jih zato še dolgo niso pozabili.

Diagonalnost je boljša od vzporednosti
Morda najbolj zanimiva lastnost Churchillovih rokopisov pa je, da britanski voditelj odstavkov svojih govorov ni zapisoval enega pod drugega, temveč jih je na papir prenašal diagonalno. Ta posebnost Churchillovega sloga je tudi navdihnila kiparja Paula De Monchauxa, da vseh 20 hrastovih plošč skulpture leži diagonalno, niti ena ne leži pravokotno ali vzporedno na tla.

Muzej ob 40. obletnici državnikove smrti
11. 2., na dan 40. obletnice Churchillove smrti, pa so v prostorih britanskega vojnega ministrstva iz 2. svetovne vojne odprli tudi Churchillov muzej. V muzeju je predstavljeno politično delo Winstona Churchilla, ki so ga Britanci izbrali za največjo britansko osebnost vseh časov.